من و دیابت http://manodiabet.ir این سایت در مورد | بیماری دیابت | انواع دیابت | کنترل دیابت | عوارض دیابت | پیشگیری دیابت | می باشد Mon, 25 Sep 2017 09:00:49 +0330 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8.3 کارلا گیاه دارویی برای درمان دیابت http://manodiabet.ir/%da%a9%d8%a7%d8%b1%d9%84%d8%a7-%da%af%db%8c%d8%a7%d9%87-%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%88%db%8c%db%8c-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa/ http://manodiabet.ir/%da%a9%d8%a7%d8%b1%d9%84%d8%a7-%da%af%db%8c%d8%a7%d9%87-%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%88%db%8c%db%8c-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa/#respond Mon, 25 Sep 2017 09:00:03 +0000 http://manodiabet.ir/?p=1583 آشنایی با گیاه دارویی کارلا و درمان دیابت آشنایی با گیاه دارویی کارلا و درمان دیابت با درود خدمت شما عزیزان در این مقاله با شما درباره درمان دیابت با گیاه دارویی کارلا صحبت میکنیم . در این بیماری خیلی باید مواظب بود که اشخاص دچارش نشوند چون اگر کسی به دیابت مبتلا بشه متاسفانه […]

نوشته کارلا گیاه دارویی برای درمان دیابت اولین بار در من و دیابت پدیدار شد.

]]>
آشنایی با گیاه دارویی کارلا و درمان دیابت

آشنایی با گیاه دارویی کارلا و درمان دیابت

با درود خدمت شما عزیزان در این مقاله با شما درباره درمان دیابت با گیاه دارویی کارلا صحبت میکنیم .

در این بیماری خیلی باید مواظب بود که اشخاص دچارش نشوند چون اگر کسی به دیابت مبتلا بشه متاسفانه به خیلی از

جاهای بدن همچون : کلیه ، پاها ، چشم لطمه میزنه و فرد رو از پا در میاره یا کور میکنه یا پاهاش قطع میشه یا کلیه هاش از

کار میفته و در پایانش هم اگر رسیدگی نشه به مرگ بدی دچار میشه و بسیاری از کسانی که رعایت نکردند و دیابت رو جدی

نگرفتند متاسفانه دچار این بیماری شدند و عوارض خیلی بدی روی بدنشون گذاشته 

کارلا

محل کشت گیاه 

یکی از معثرترین چیزهایی که تا کنون مشخص شده در درمان دیابت تاثیر داشته یه گیاهی است به نام کارلا ، کارلا یکی از

سبزیجات معروف آسیای جنوبی است و در آمازون ، آفریقای شرقی ، جزایر واقع در دریای کاراییب و جنوب آمریکا به منظور تامین

غذا و دارو کشت می شود و خانواده های روستایی در کشت این داروی شفا بخش فعال هستند این گیاه یک ساله و تک پایه

است  

کارلا

مشخصات ظاهری گیاه 

به ظاهر مثل خیار است و با تعدادی زیگیل که به روی سطح میوه آن قرار دارد و با وجود اینکه طعم آن تلخ است از کدو های

مغزی محسوب می شود و علاوه بر آن سبزی متنوعی است و مصارف چند بعدی دارد .

 

گیاه سرشار از ویتامین ها

گیاهی است که از ریشه ، ساقه ، برگ و تخم آن استفاده غذایی و خصوصا این اواخر برای دارو استفاده می شود .

میوه کارلا از نظر تغذیه مشابه سایر کدوها است اما ویژگی استثنایی کارلا سرشاری آن از ویتامین ث می باشد و نوع دیگر آن

سرساری از ویتامین آ می باشد ارزش دارویی کارلا برای تنظیم و کنترل دیابت و مبارزه با بیماری ها موجب شده تا توجه

دانشمندان سراسر جهان رو به خودش جلب نماید .

کارلا

کشت گیاه  در ایران

این اواخر بذر کارلا وارد ایران شده و  برای مصارف دارویی کشت میشه و میتوان گفت تولید کارلا در مناطق گرمسیری ایران مثل

: سیستان و بلوچستان ، هرمزگان و بوشهر امکان پذبر است . به دلیل اینکه دیابت در ایران در حال رشد است و نوع دوم آن از

رشد بیشتری برخوردار بوده که یکی از مهمترین علل افزایش کشت این محصول بسیار ثمر بخش شده است .

 

انواع خواص گیاه 

متاسفانه در ایران به دلیل رعایت نکردن در خوردن غذا و نیز ورزش نکردن دیابت نوع 2 افزایش پیدا کرده .

مهمترین خاصیت گیاه کارلا درمان بیماری دیابت است و کشور ما از این گیاه ارزشمند محروم بود حالا خواص این گیاه رو خدمت

شما عرض می کنیم : درمان کننده دیابت ، کشنده باکتری ها ، کشنده ویروس ها ، کشنده سلول های سرطانی ، کشنده

سلول های سرطان خون ، پیشگیری از تومور ها ، کاهش دهنده قند خون ، کاهش دهنده فشار خون ، کاهش دهنده دمای بدن

و کاهش دهنده کلسترول خون .

کارلا

گیاه کارلا و تولید انسولین طبیعی در بدن

مردم هندوستان از این میوه به منظور درمان محلی و سنتی انواع دیابت از آن استفاده می کنند . در واقع این گیاه مخلوطی از

موادی است که سبب تولید انسولین بیشتر در لوزالمعده و در نتیجه سبب کنترل قند خون در بیماران دیابتی می گردد .

 

مصرف گیاه کارلا در سبزیجات و سالاد

امیدواریم کسانی که این مطلب رو می خوانند سعی کنند از این گیاه شفا بخش استفاده کنند و میشه آن را در سبزی و سالاد

خرد کرد و بدلیل اینکه بسیار تلخ است و خوشمزه نیست ولی تاثیر زیادی بر بیماری قند داره این تلخی باعث میشه قند بدن

رو از بین ببره و نابود کنه امیدوارم از این مطلب خوشتون اومده باشه

نوشته کارلا گیاه دارویی برای درمان دیابت اولین بار در من و دیابت پدیدار شد.

]]>
http://manodiabet.ir/%da%a9%d8%a7%d8%b1%d9%84%d8%a7-%da%af%db%8c%d8%a7%d9%87-%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%88%db%8c%db%8c-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa/feed/ 0
کنترل دیابت با طب سنتی http://manodiabet.ir/%da%a9%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%84-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d8%a8%d8%a7-%d8%b7%d8%a8-%d8%b3%d9%86%d8%aa%db%8c/ http://manodiabet.ir/%da%a9%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%84-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d8%a8%d8%a7-%d8%b7%d8%a8-%d8%b3%d9%86%d8%aa%db%8c/#respond Sun, 16 Apr 2017 12:25:25 +0000 http://manodiabet.ir/?p=1572 کنترل دیابت با طب سنتی به نقل از سایت من و دیابت به بیماران دیابتی توصیه می شود جهت کنترل دیابت سوپ گشنیز، سوپ سبزیجات، ماهی، آبگوشت، خوراک ماهیچه و آلوبخارا، خورشت سیب درختی، کته گشنیز و شوید، شربت آبغوره و رب انار را در برنامه غذایی خود بگنجانند. معجزه گشنیز و اسفناج برای دیابتی […]

نوشته کنترل دیابت با طب سنتی اولین بار در من و دیابت پدیدار شد.

]]>
کنترل دیابت با طب سنتی

به نقل از سایت من و دیابت

به بیماران دیابتی توصیه می شود جهت کنترل دیابت سوپ گشنیز، سوپ سبزیجات، ماهی، آبگوشت، خوراک ماهیچه و آلوبخارا، خورشت سیب درختی، کته گشنیز و شوید، شربت آبغوره و رب انار را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

معجزه گشنیز و اسفناج برای دیابتی ها
مریم مقیمی، متخصص طب سنتی رژیم غذایی مناسب برای بیماران مبتلا به دیابت را اعلام کرد و گفت: گشنیز و اسفناج در افزایش ترشح انسولین و کاهش قندخون موثر هستند.
مریم مقیمی گفت: بهتر است بیماران مبتلا به دیابت به جای مصرف شیرینی های مصنوعی از عسل و رب سیب استفاده کنند و بهترین میوه ها برای این بیماران سیب رسیده شیرین، گلابی، انار، آلو، زردآلو و شاتوت است که بیماران می توانند از آبمیوه های این میوه ها نیز استفاده کنند.
وی ادامه داد: مصرف ماهی و غذاهای دریایی به دلیل وجود امگا 3 و چربی های غیراشباع در بهبود دیابت و عوارض آن مفید است.
این متخصص طب سنتی ادامه داد: مصرف گشنیز تسکین دهنده صفرا و برطرف کننده التهاب و تشنگی در بیماران دیابتی است و در مطالعات جدید مشخص شده گشنیز بر افزایش ترشح انسولین از پانکراس، کاهش قند خون و جلوگیری از بروز عوارض قلبی و عروقی در بیماران دیابتی موثر است.
مقیمی تصریح کرد: همچنین مصرف جو تسکین کننده غلظت خون و صفراست و در پایین آوردن قند خون و افزایش حساسیت بافتی انسولین موثر است.
وی گفت: همچنین بر اساس توصیه های طب سنتی مصرف اسفناج برای بیماران دیابتی مفید است و برای آن ها ملین محسوب می شود. این سبزی از افزایش آنزیم “آلدوز ردوکتاز” که یکی از مکانیسم های بروز عوارض دیابت است جلوگیری می کند. همچنین اسفناج قند خون را کاهش می دهد.
سعی کنند چاشنی غذایشان آبغوره بی نمک باشد و غذای خود را با زردچوبه و زعفران رنگ دهد و از رب گوجه فرنگی استفاده نکنند
مقیمی گفت: مصرف آلو نیز حرارت صفرا را کاهش می دهد و باعث افزایش حساسیت بافتی به انسولین و کاهش نسبی قند خون می شود. همچنین مصرف نخود ملین و تولیدکننده خون است و طحال و کلیه را پاکسازی می کند.
این متخصص طب سنتی ادامه داد: همچنین به بیماران دیابتی توصیه می شود مصرف سیب را در برنامه غذایی خود داشته باشند چرا که علاوه بر کاهش قند خون از بروز عوارض دیابت جلوگیری می کند و حتی به افرادی که زمینه دیابت را در خانواده دارند توصیه می شود برای پیشگیری از ابتلا به دیابت سیب بخورند.
وی ادامه داد: بنابراین به بیماران دیابتی توصیه می شود سوپ گشنیز، سوپ سبزیجات، ماهی، آبگوشت، خوراک ماهیچه و آلوبخارا، خورشت سیب درختی، کته گشنیز و شوید، شربت آبغوره و رب انار را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

رژیم غذایی ۱۵ روزه برای دیابتی ها
غلامرضا کُردافشاری، متخصص طب سنتی درباره رژیم غذایی ۱۵ روزه مخصوص دیابتی ها اظهار داشت: افراد دیابتی بهتر است، رژیم غذایی ۱۵ روزه ای را برای پاک سازی بدن از اخلاط فاسد داشته باشند و این افراد در ۳ روز اول رژیم غذایی خود به جای غذا فقط از ماهی کیلکا همراه با دارچین به صورت کبابی یا تنوری استفاده کنند.
به گفته وی دارچین تعدیل کننده اخلاط در بدن است و خود مانع فاسد شدن عفونت ها در بدن می شود، البته باید خاطرنشان کنم که افراد دیابتی حتماً در این ۱۵ روز قند ناشتا و ۲ ساعت بعد از صبحانه را کنترل کنند؛ مصرف ماهی کیلکا با دارچین خود کاهش دهنده قند خون است.
این متخصص طب سنتی بیان داشت: دیابتی ها در این ۱۵ روز از دم کرده گزنه به عنوان چای مصرف کنند و میوه ای جز سیب نخورند. همچنین، در صورت بروز ضعف می توانند یک قاشق مرباخوری عسل را زیر زبان نگه دارند تا جذب عسل بهتر صورت پذیرد.
کُردافشاری با بیان اینکه بعد از ۳ روز می توانند غذاهای دیگر مصرف کنند، ادامه داد: سوپ گشنیز که در تهیه آن از جو، گشنیز، شلغم، خرفه، شوید، اسفناج یا برگ چغندر، عدس، ماهیچه گوسفند یا گوشت جوجه خروس یا مرغ، کبک یا بوقلمون، آلوبخارا و یا آلوچه استفاده شده باشد و با روغن زیتون و آب غوره مصرف کنند.
وی گفت: خورشت سیب درختی غذای دیگری است که می توانند در این ۱۵ روز از آن استفاده کنند با سیب درختی، غوره تازه یا آبغوره، گوشت گوسفند یا کبک یا بوقلمون، آلوبخارا یا آلوچه به اضافه کمی نمک و پیاز و زردچوبه تهیه می شود.
مصرف اسفناج برای بیماران دیابتی مفید است و برای آن ها ملین محسوب می شود. این سبزی از افزایش آنزیم “آلدوز ردوکتاز” که یکی از مکانیسم های بروز عوارض دیابت است جلوگیری می کند
این متخصص طب سنتی افزود: نخوداب غذا دیگری است که دیابتی ها می تواند در این ۱۵ روز مصرف کنند و می توانند به میزان لازم نخود با آب، کمی نمک، مقداری شوید و گشنیز روی شعله ملایم حرارت دهند تا پخته شود و از آبغوره به عنوان چاشنی استفاده کنند البته غذاهای مخصوص دیابتی ها زیاد است.
کُردافشاری اضافه کرد: بورانی گزنه که گزنه با پیاز و نمک و زردچوبه کاملاً پخته و کوبیده شود و همراه با ماست مصرف شود، نیز برای این بیماران مفید است. همچنین، می توان از گزنه خورشت تهیه کرد به این ترتیب که گزنه همراه با نعنا، جعفری، گوشت گوسفند به اضافه مقداری نمک و زردچوبه و پیاز در تهیه این خورشت مخلوط شود.
این متخصص طب سنتی گفت: دیابتی ها باید حداقل ۳ تا ۴ بار در روز شکمشان کار کند و در طی این مدت می توانند عرق بید یا آب برگ بید تازه استفاده کنند و سبزی کوهی مانند والک، مرزه کوهی و برگ پنیرک و مرزنجوش برای این افراد مناسب است؛ سعی کنند چاشنی غذایشان آبغوره بی نمک باشد و غذای خود را با زردچوبه و زعفران رنگ دهد و از رب گوجه فرنگی استفاده نکنند.
وی بیان کرد: شربت آبغوره و رب انار که آبغوره و رب انار را به نسبت ۳ به ۲ مخلوط کرده و روزی یک تا ۳ بار به صورت رقیق شده با آب مصرف کنند؛ این شربت برای تصفیه خون و کاهش غلظت خون مفید است و موجب می شود که بیماری عود نکند.
کُردافشاری خاطرنشان کرد: افراد دیابتی می توانند ۷۵ گرم تخم خرفه، ۲۵ تخم اسفرزه، ۳۰ گرم خاکشیر، و ۲۵ گرم زنیان را در ۱، ۵ لیتر آبغوره بدون نمک خیسانده و ۴۸ ساعت در هوای معمولی نگهداری کنند. با پارچه ای تمیز شیره کش کنند و مایع به دست آمده را روزی یک تا ۳ بار نصف استکان مصرف کنند.
فرآوری: مریم مرادیان نیری
منابع:
فارس – مریم مقیمی، متخصص طب سنتی
تسنیم– غلامرضا کُردافشاری، متخصص طب سنتی

منبع : tebyan.net

نوشته کنترل دیابت با طب سنتی اولین بار در من و دیابت پدیدار شد.

]]>
http://manodiabet.ir/%da%a9%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%84-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d8%a8%d8%a7-%d8%b7%d8%a8-%d8%b3%d9%86%d8%aa%db%8c/feed/ 0
دارچین سوخت و ساز دیابت را 20 برابر میکند http://manodiabet.ir/%d8%af%d8%a7%d8%b1%da%86%db%8c%d9%86-%d8%b3%d9%88%d8%ae%d8%aa-%d8%b3%d8%a7%d8%b2-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d8%b1%d8%a7-20-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%d8%a8%d8%b1-%d9%85%db%8c%da%a9%d9%86%d8%af/ http://manodiabet.ir/%d8%af%d8%a7%d8%b1%da%86%db%8c%d9%86-%d8%b3%d9%88%d8%ae%d8%aa-%d8%b3%d8%a7%d8%b2-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d8%b1%d8%a7-20-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%d8%a8%d8%b1-%d9%85%db%8c%da%a9%d9%86%d8%af/#respond Mon, 05 Dec 2016 07:54:41 +0000 http://manodiabet.ir/?p=1559 دارچین حاوی ترکیباتی است که عمل انسولین در انتقال گلوکز به سلول ها را بهبود می‌بخشد. تقریبا هیچ کالری ندارد، به همین خاطر دیابتی‌ ها بدون خطر چاق شدن می‌توانند با افزودن آن طعم مطبوعی به غذای خود بخشند.هر گرم از این ماده کمتر از 3 کالری دارد که بسیار اندک است. مطالعات نشان می […]

نوشته دارچین سوخت و ساز دیابت را 20 برابر میکند اولین بار در من و دیابت پدیدار شد.

]]>
دارچین حاوی ترکیباتی است که عمل انسولین در انتقال گلوکز به سلول ها را بهبود می‌بخشد. تقریبا هیچ کالری ندارد، به همین خاطر دیابتی‌ ها بدون خطر چاق شدن می‌توانند با افزودن آن طعم مطبوعی به غذای خود بخشند.هر گرم از این ماده کمتر از 3 کالری دارد که بسیار اندک است.

مطالعات نشان می دهد که دارچین سوخت و ساز گلوکز را حدود 20 برابر می‌کند، یک قاشق چای خوری از این ماده حاوی 28 گرم کلسیم، 1 گرم آهن و بیشتر از 1 گرم فیبر و مقدار زیادی ویتامین های C و K و منگنز است. همچنین مقدار 1.2 گرم کربوهیدرات دارد.

دارچین برای دیابت خیلی مفید است و باعث کاهش قند خون میشود

نتایج بررسی های دیگر نیز نشان می دهند که این ادویه علاوه بر پیشگیری از آلزایمر از ابتلا به بیماری قند نیز جلوگیری می کند. بهتر است بدانید حدود 20 درصد افرادی که از دیابت نوع 2 رنج می برند در معرض آلزایمر قرار می گیرند.

 
دارچین جزو آن دسته از داروهایی است که در قدیم استفاده می‌شد. این داروی قدیمی برای اختلالات گوارشی از قبیل سوء هاضمه، نفخ معده، دردهای معده و اسهال به کار می رفت. رمز جوانی است و مصرف آن انسان را سالم و جوان نگه می دارد

 
امروزه مشخص شده که دارچین، غیر از درمان اختلالات گوارشی، برای آرامش و جلوگیری از عصبانیت و رفتارهای ناخوشایند و همین طور برای استشمام بهتر به کار می رود. همچنین برای جلوگیری از فساد غذا و فساد میکروبی استفاده می‌شود.

 
افرادی که آلرژی دارند، نباید از مصرف دارچین در غذاهای خود پرهیز کنند، زیرا دارچین موجب تشدید آلرژی نمی‌شود. اما این نکته را فراموش نکنید که اگر شما بسیار زیاد از دارچین استفاده کنید، باید اثرات بد آن را بپذیرید.

 
دارچین از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند، اما زیادی آن در خون باعث بروز مشکلات خونی و گردش خون می‌شود، به خصوص اگر با داروهایی که موجب رقیق شدن خون می‌شود(مانند آسپیرین) مصرف شود، مشکلات را دو برابر می‌کند.

 

به صورت دم کرده همراه با چای مصرف میشود و در ساختن بسیاری از داروهای گیاهی کاربردهای مهمی دارد .

 

منبع 

نوشته دارچین سوخت و ساز دیابت را 20 برابر میکند اولین بار در من و دیابت پدیدار شد.

]]>
http://manodiabet.ir/%d8%af%d8%a7%d8%b1%da%86%db%8c%d9%86-%d8%b3%d9%88%d8%ae%d8%aa-%d8%b3%d8%a7%d8%b2-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d8%b1%d8%a7-20-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%d8%a8%d8%b1-%d9%85%db%8c%da%a9%d9%86%d8%af/feed/ 0
کلیه و آسیب های دیابت بر آن http://manodiabet.ir/%da%a9%d9%84%db%8c%d9%87-%d9%88-%d8%a2%d8%b3%db%8c%d8%a8-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d8%a8%d8%b1-%d8%a2%d9%86/ http://manodiabet.ir/%da%a9%d9%84%db%8c%d9%87-%d9%88-%d8%a2%d8%b3%db%8c%d8%a8-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d8%a8%d8%b1-%d8%a2%d9%86/#respond Sun, 04 Dec 2016 21:25:32 +0000 http://manodiabet.ir/?p=1547 دیابت چگونه به کلیه آسیب میزند : آیا می‌دانید بیماران دیابتی حدود سه تا پنج سال پس از شروع بیماری‌شان، امکان دارد دچار عوارض کلیوی شوند؟ در واقع، حدود 30 درصد بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 و 10 تا 40 درصد بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 در صورت عدم کنترل قند خون، دچار آسیب کلیه […]

نوشته کلیه و آسیب های دیابت بر آن اولین بار در من و دیابت پدیدار شد.

]]>
دیابت چگونه به کلیه آسیب میزند :

آیا می‌دانید بیماران دیابتی حدود سه تا پنج سال پس از شروع بیماری‌شان، امکان دارد دچار عوارض کلیوی شوند؟ در واقع، حدود 30 درصد بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 و 10 تا 40 درصد بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 در صورت عدم کنترل قند خون، دچار آسیب کلیه خواهند شد. البته عوارض کلیوی فقط در بیمارانی ظاهر می‌شود که قند خونشان را کنترل نمی‌کنند. اما بیماری دیابت چرا و چگونه به کلیه‌ آسیب می‌زند؟
دکتر اسدالله رجب، رئیس انجمن دیابت ایران در پاسخ به این سوالات می‌گوید: علت اصلی عوارض ناشی از دیابت، قندخون بالاتر از حد طبیعی است؛ یعنی اگر قندخون یک فرد دیابتی به مدت سه تا چهار سال بالاتر از حد طبیعی باشد باید منتظر بروز عوارض دیابت باشد. قندخون بالا در عروق کوچک رسوب می‌کند و می‌تواند برای بافت، سمیت مستقیم داشته باشد. پیامد این پدیده، تغییرات عروقی و اختلال اکسیژن‌رسانی بافتی (میکروواسکولار) است که در کنار آن، موادی ترشح و کارکرد بافت‌ها بتدریج مختل می‌شود. یکی از اندام‌های در معرض خطر، کلیه است، زیرا این عضو حاوی عروق کوچک فراوان است که با افزایش طول مدت بالابودن قندخون، مستعد تخریب و اختلال کارکرد می‌شود.

هر نوع دیابت برای کلیه‌ خطرناک است

همان‌گونه که دریافتید، دیابت به عروق خونی کوچک آسیب می‌زند و وقتی عروق خونی کلیه‌ها آسیب می‌بیند، کلیه‌ها دیگر نمی‌توانند خون را بخوبی تصفیه کنند. در نتیجه بیش از آنچه که باید، آب و نمک در بدن جمع می‌شود و باعث افزایش وزن و تورم قوزک پا می‌شود. حتی ممکن است پروتئین در ادرارتان ظاهر شود. دیابت همچنین می‌تواند باعث اشکال در تخلیه مثانه شود. البته دکتر رجب بر این نکته تاکید دارد که علت اصلی عوارض کلیوی، قندخون بالاست. بنابراین هرنوع از دیابت در صورت عدم کنترل ممکن است موجب بروز عوارض دیابت شود. توجه داشته باشید افراد دیابتی در معرض خطر عارضه کلیوی قرار دارند، اما این عارضه با قندخون بالا و طول مدت عدم کنترل مناسب آن، افزایش سن، چاقی، فشارخون بالا، مصرف دخانیات و عوامل مستعدکننده ژنتیک ارتباط مستقیم دارد. بنابراین درصورت وجود این موارد در فرد، احتمال ابتلا به این عارضه بیشتر می‌شود.

دفع پروتئین در ادرار، اولین نشانه خطر در کلیه

متاسفانه در ابتدای بروز آسیب کلیوی (نفروپاتی) ناشی از دیابت کنترل نشده، هیچ علامت بالینی آشکاری پدیدار نمی‌شود، اما اولین نشانه‌ای که بروز می‌کند دفع پروتئین در ادرار است.
به گفته دبیر انجمن دیابت ایران، میزان این پروتئین که از نوع آلبومین است بتدریج در ادرار بالاتر می‌رود. این پدیده در آغاز «میکروآلبومین اوری» و در ادامه با افزایش دفع آلبومین در ادرار، «مـاکروآلبومین اوری» نامیده می‌شود. میکروآلبومین اوری، آسیبی قابل برگشت و ماکروآلبومین اوری، غیرقابل برگشت است که از این مرحله به بعد فقط می‌توان از بروز آسـیب بیشتر به کلیه جلوگیری کرد.
این متخصص غدد هشدار می‌دهد: ادامه این روند موجب کاهش عملکرد کلیه‌ در پالایش خون می‌شود. در این مرحله نیز ممکن است علامت ظاهری مشخصی وجود نداشته باشد و صرفا اوره و کراتینین خون (حاصل سوخت و ساز پروتئین‌ها در بدن ) بالا می‌رود و در ادامه، هنگامی که کارکرد کلیه‌ها بشدت مختل شوند (نارسایی کلیوی) و میزان کراتینین و اوره بالاتر روند علائمی ازجمله بی‌حالی و خستگی، کم خونی، کاهش ادرار و… بروز می‌کنند.

آسیب قندی به کلیه‌ها خلاصه نمی‌شود

رئیس انجمن دیابت ایران تاکید می‌کند: توجه داشته باشید فرد دچار نارسایی کلیوی، علاوه بر دیابت در معرض آسیب‌های بیشتری نیز قرار دارد. اگر فرد دیابتی دچار نارسایی کلیوی شده باشد احتمال بروز عوارض دیگر دیابت ازجمله چشمی، قلبی و عروقی نیز افزایش می‌یابد که در نتیجه آن، درمان فرد مشکل‌تر و کیفیت زندگی فرد نیز بشدت کاهش می‌یابد. از سوی دیگر، اگر فرد دچار نارسایی کلیوی بـه دیابت نیز مبتلا شود، درمان وی سخت‌تر و پیچیده‌تر خواهد شد!

سپر ضد دیابت دور کلیه‌ بکشید

برای پیشگیری از آسیب‌های ناشی از دیابت بر کلیه‌ها باید به موارد زیر توجه کنید:
کنترل قندخون (گلایسمی) که در حدطبیعی یا نزدیک به طبیعی باشد و تنظیم فشارخون و عدم استعمال دخانیات، کاهش وزن و کنترل چربی‌های خون نیز در پیشگیری از این عارضه مؤثر و لازم هستند.
بیماران دیابتی به طور منظم در هر ویزیت از لحاظ فشارخون و وزن بررسی شوند، چربی خون نیز سالانه بررسی شود. آزمایش کنترل قندخون و گلایسمی باید هر سه‌ماه یکبار صورت بگیرد و در کنار آن کنترل مستمر روزانه قندخون نیز ضروری است.
در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 زیر 11 سال، پنج سال بعد از تشخیص دیابت و در افراد بالای 11 سال یا مبتلا به دیابت نوع 2 از زمان تشخیص بیماری و بعد از آن نیز به‌طور سالانه باید آزمایش ادرار از لحاظ وجود میکروآلبومین بررسی شود.

دفع پروتئین در ادرار، خطری بسیار جدی  در کلیه !

به طور کلی میزان آلبومین دفع شده در ادرار یک فرد سالم بسیار ناچیز بوده و بالا رفتن آن نشانه آسیب کلیوی و اختلال در عملکرد کلیه‌هاست که فقط با ارزیابی آزمایش ادرار قابل پیگیری است. از این رو در افراد دیابتی، سالانه بررسی آلبومین اوری صورت می‌پذیرد.
اگر دفع آلبومین بر اثر آسیب کلیوی به بیش از 300 میلی‌گرم در ادرار طی24ساعت برسد، بتدریج و طی سال‌های بعد در صورت کنترل نشدن دیابت، به نارسایی کلیه‌ها منجر می‌شود. وقتی کلیه‌ها نارسا شوند، در واقع اوره و کراتینین خون بیمار افزایش یافته و فعالیت کلیه‌ها برای دفع سموم بدن کاهش می‌یابد و رفته‌رفته به جایی می‌رسد که در اثر ناکارآمدی کلیه‌ها و نارسا شدن‌شان، فرد نیازمند دیالیز و پیوند کلیه می‌شود.

 

منبع :

نوشته کلیه و آسیب های دیابت بر آن اولین بار در من و دیابت پدیدار شد.

]]>
http://manodiabet.ir/%da%a9%d9%84%db%8c%d9%87-%d9%88-%d8%a2%d8%b3%db%8c%d8%a8-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d8%a8%d8%b1-%d8%a2%d9%86/feed/ 0
زخم پای دیابتی http://manodiabet.ir/%d8%b2%d8%ae%d9%85-%d9%be%d8%a7%db%8c-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa%db%8c/ http://manodiabet.ir/%d8%b2%d8%ae%d9%85-%d9%be%d8%a7%db%8c-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa%db%8c/#respond Sat, 26 Nov 2016 07:21:19 +0000 http://manodiabet.ir/?p=400 زخم پای دیابتی به هر گونه آسیب و پاتولوژی که نتیجه مستقیم دیابت و یا عوارض دراز مدت (و یا مزمن) دیابت در پای بیمار است گفته می‌شود. حضور آسیب‌های دیابتی مختلف در پا٬ سندرم پای دیابتی نامیده می شود. اتیولوژی زخم‌های دیابتی شامل موارد بسیاری است. در یک مطالعه، ‎۶۳٪ زخم‌های دیابتی به ۳ […]

نوشته زخم پای دیابتی اولین بار در من و دیابت پدیدار شد.

]]>
زخم پای دیابتی به هر گونه آسیب و پاتولوژی که نتیجه مستقیم دیابت و یا عوارض دراز مدت (و یا مزمن) دیابت در پای بیمار است گفته می‌شود. حضور آسیب‌های دیابتی مختلف در پا٬ سندرم پای دیابتی نامیده می شود. اتیولوژی زخم‌های دیابتی شامل موارد بسیاری است. در یک مطالعه، ‎۶۳٪ زخم‌های دیابتی به ۳ مورد نوروپاتی حس محیطی، دفرمیتی(تغییرشکل) و تروما نسبت داده شده‌اند که بیشترین پاتولوژی و آسیب در پای بیمار اتفاق می‌افتد.

جدی‌ترین عوارض دیابت بر پاها شامل موارد زیر است:

زخم‌های دیابتی در پا
عفونت‌های دیابتی در پا
استئوآرتروپاتی پاها

 

عوامل خطر زخم پای دابتی

عوامل خطر موجود در ایجاد این عارضه که جزو فاکتورهای پاتوژن(بیماری‌زا) هستند شامل مواردی چون جنس مذکر، فقدان حساسیت محافظتی به سبب نوروپاتی، نارسایی شریانی، تغییر شکل پا و تشکیل کالوس در نتیجه فشارهای مرکزی، نوروپاتی و زخم‌های دیابتی اتونومیک که منجر به کاهش عرق و خشک شدن پوست می‌شود، محدود شدن حرکت مفاصل، چاقی، کنترل نکردن گلوکز، پوشش نامناسب پا که منجر به ترک خوردگی پوست می‌شود، سابقه ابتلا به دیابت بیش از ۱۰ سال، نوروپاتی حسی (این نوروپاتی مانع از انجام مکانیسم‌های دفاع طبیعی بدن می‌شود و بیمار را در معرض آسیب‌های عمده یا آسیب‌های کوچک و یا مکرر قرار می‌دهند در حالی که بیمار غالباً این آسیب‌ها را حس نمی‌کند)، ادم و سابقه مصرف سیگار می‌شود.

شرایط زیر در پای دیابتی همراه با افزایش خطر قطع عضو است:

 

جنسیت مرد

نوروپاتی محیطی و از دست دادن حس محافظتی
تغییر در بیومکانیک پا(به همراه نوروپاتی)
افزایش فشار بر پا و ایجاد میخچه و کالوس(قرمزی و خونریزی در زیر پینه)
بونیون(برآمدگی غیر طبیعی بر روی سطح داخلی اولین استخوان متاتارس که همراه با تشکیل بورس بوده و موجب جابجایی انگشت بزرگ پا می‌شود) یا تغییر شکل استخوان انگشتان پا
بیماری عروق محیطی (کاهش یا نبودن نبض)
آسیب جدی به ناخن انگشتان پا

 

مراحل ایجاد زخم پای دیابتی

مراحل تغییر در پوست بر اثر زخم پای دیابتی:

مرحله ۱: پوست قرمز و بافت زیرین آن نرم می‌شود، قرمزی پوست با یک فشار کوچک ناپدید می‌گردد.
مرحله ۲: التهاب، ادم و سفتی بافت زیرین مشهود است.
مرحله ۳: پوست دچار نکروز شده، چربی دراطراف این منطقه ایجاد می‌شود و پوست اطراف این لایه‌ها از بین می‌رود.
مرحله ۴: چربی زیر پوستی از بین می‌رود.
مرحله ۵: بافت نکروزی در اطراف این عضلات بیشتر می‌شود.
مرحله ۶: کورتکس استخوان آسیب می‌بیند و سبب ایجاد استئومیلیت می‌شود.
مرحله ۷: التهاب مفصلی عفونی(آرتریت سپتیک)، عفونت پاتولوژیک ارگان‌ها و عفونت خونی از مواردی است که در این مرحله مشاهده می‌شود.

 

تشخیص زخم پای دیابتی

رادیوگرافی در اغلب بیماران با زخم‌های مزمن و عمیق باید انجام گیرد. اما حساسیت بالایی برای عفونت استخوانی حاد ندارد. هنگامی که حدس بالینی، التهاب استخوانی را مشخص کند و رادیوگرافی منفی باشد، اسکن‌های لکوسیتی و استخوانی برای مشخص کردن درگیر بودن استخوان مفید می‌باشند. اما در بیماران نوروپاتی اسکن‌های استخوانی اغلب به دلیل پرخونی یا آتروفی شارکوت Charcot (سندرمی است که با دیستروفی عضلات دست و پا به‌دلیل از بین رفتن اعصاب پریفرال، ریشه‌های عصبی و حتی طناب نخاعی ایجاد می‌شود)کاذب مثبت در می‌آیند. در نهایت بیوپسی استخوان برای تشخیص قاطع التهاب استخوانی ضروری به نظر می‌رسد. وضعیت عروقی باید همیشه مورد ارزیابی قرار گیرد. معاینه ساده با گرفتن نبض دورسالیس پدیس و پوپلیته‌آل، نشانه‌های خوبی برای اثبات جریان شریانی در پا می‌باشند. سونوگرافی داپلر نیز برای افزایش بررسی‌های کلینیکی باید به‌کار گرفته شوند. اگر چه بااین آزمایش‌های نارسایی حاد شریانی قابل ارزیابی نیست، مشورت جراحی عروق زمانی که گمان آشکاری مبنی بر ایسکمی وجود داشته باشد نیز ضروری است.

ارزیابی کامل زخم بسیار مهم است. این ارزیابی باید اتیولوژی زخم را مشخص نماید و بررسی کند که آسیب ایسکمیک، نوروپاتیک و یا نوروایسکمیک است. عدم درک فشار نوروپاتی حسی پریفرال(محیطی) و فقدان حساسیت محافظتی است.

 

درمان زخم پای دابتی

ازون تراپی: ازون در واقع یک داروی فوق العاده محبوب در اروپا و روسیه است که در طی دو دهه اخیر کشف شده و به دلیل اثرات آن در تقویت سیستم ایمنی و تنظیم آن ، تحریک ترمیم بافتهای آسیب دیده و اثر فوق العاده آن در محدود کردن آسیب ناشی از باز شدن شریان و از سرگرفته شدن جریان خون بکار گرفته شده است.ازون تراپی
بیمار دچار نوروپاتی با استفاده از کفش مناسب باید از فشار وارد بر پای خود کاسته و فشار را بر تمامی سطح کف پا تعدیل کند.
کالوس باید بوسیله دبریدمان و توسط متخصص حذف شود.
عروق محیطی و راه رفتن بیمار بررسی و نبض پا لمس شده و اندکس مچ پا اندازه‌گیری شود و در صورت نیاز دارو درمانی و یا جراحی انجام شود.
بیمارانی که سابقه زخم پا داشته‌اند، باید از نظر عوامل مساعد کننده بررسی شوند.
بیمار از نظر خشکی پوست و عفونت قارچی بررسی شود.

درمان‌های جایگزین زخم پای دیابتی

اسید آلفا لیپوئیک، اتیل کارنیتین، بنزومتامین، متیل کوبالامین، از موارد جایگزین برای درمان نوروپاتی محیطی می‌باشند.می‌تواند C همچنین طب سوزنی و ویتامین توانایی بدن را در مقابله با عفونت بالا ببرد. انواع دیگر ویتامین‌ها و سبزی‌ها سلامت عمومی را ممکن است بهبود بخشند. دیابت به طور بالقوه یک بیماری همراه با مرگ است و می‌تواند خطرناک باشد.

پزشکان دانشگاه آلبرتا در یک مطالعه جدید ادعا کردند که نوعی ترکیب طبیعی موجود در انگورها، بادام زمینی و توت‌ها موسوم به «رسوراترول» برای مقابله با بیماری دیابت مفید است. این ترکیب طبیعی در واقع در بسیاری از گونه‌های جانداران موجب افزایش طول عمر می‌شود.

 

پیگیری زخم پای دیابتی

پیشنهادهای عنوان شده براساس پزشکی مبتنی بر شواهد یا EBM

همه افراد دیابتی، باید سالیانه از نظر تشخیص گروه پرخطر، معاینه شوند، که شامل بررسی حس محافظتی، ساختمان پا، بیومکانیک آن، بررسی وضعیت عروقی و پوست پا می‌باشد.
بیماران دچار نوروپاتی در هر ویزیت پای آنها کنترل شود.
برای افراد کم‌خطر٬ وضعیت نورولوژیک توسط آزمون مونوفیلامان صورت می‌گیرد.
بیماریابی برای عروق محیطی شامل گرفتن شرح حال راه رفتن بیمار(از نظر لنگیدن) و بررسی نبض پا و نیز تعیین اندکس مچ پایی- بازویی انجام شود.

 

موسسات و انجمن های حمایتی از زخم پای دیابتی

موسسه پا و مچ(با تخصص دیابت)
کلینیک بیماری های ترکیبی
مرکز پای دیابتیک و مج
انجمن حمایت از پای سالم

 

منابع :

نوشته زخم پای دیابتی اولین بار در من و دیابت پدیدار شد.

]]>
http://manodiabet.ir/%d8%b2%d8%ae%d9%85-%d9%be%d8%a7%db%8c-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa%db%8c/feed/ 0
انسولین http://manodiabet.ir/%d8%a7%d9%86%d8%b3%d9%88%d9%84%db%8c%d9%86/ http://manodiabet.ir/%d8%a7%d9%86%d8%b3%d9%88%d9%84%db%8c%d9%86/#respond Wed, 23 Nov 2016 21:02:56 +0000 http://manodiabet.ir/?p=387 اَنسولین یکی از هورمونهایی است که تاثیرات مختلفی در متابولیسم و دیگر اعمال بدن می‌گذارد.   انسولین با اثر به سلول‌های کبد باعث می‌شود این سلول‌ها با گرفتن قند از خون و ذخیرهٔ آن به صورت گلیکوژن، قند خون را کاهش دهند و با تجمع گلیکوژن در سلول‌های ماهیچهای -به عنوان یک منبع سوخت- انرژی […]

نوشته انسولین اولین بار در من و دیابت پدیدار شد.

]]>
اَنسولین یکی از هورمونهایی است که تاثیرات مختلفی در متابولیسم و دیگر اعمال بدن می‌گذارد.

 

انسولین

انسولین با اثر به سلول‌های کبد باعث می‌شود این سلول‌ها با گرفتن قند از خون و ذخیرهٔ آن به صورت گلیکوژن، قند خون را کاهش دهند و با تجمع گلیکوژن در سلول‌های ماهیچهای -به عنوان یک منبع سوخت- انرژی را افزایش دهد. همچنین با اثر به بافت‌های چربی، استفاده از چربی به عنوان منبع سوخت را متوقف می‌کند. در صورت نبود یا کمبود انسولین در خون، بدن از چربی به عنوان منبع سوخت استفاده می‌کند. انسولین به عنوان مرکز کنترل متابولیسم بدن عمل می‌کند.

اثر هورمون گلوکاگون عکس عمل انسولین می‌باشد.

انسولین در پزشکی برای درمان نوعی دیابت شیرین استفاده می‌شود.

در دیابت نوع 1 (دیابت وابسته به انسولین) توانایی تولید انسولین در بدن کاهش می‌یابد یا قطع می‌شود از این رو با تزریق روزانهٔ انسولین (اغلب به صورت زیر پوستی) علایم بیماری دیابت از بین می‌رود.

افراد مبتلا به دیابت نوع 2 (یا دیابت غیروابسته به انسولین)، با این که مقدار انسولین در خون از مقدار طبیعی بیش‌تر است، ولی تعداد گیرندههای انسولین کم است. در مواردی نادر اگر داروهای دیگر اثر گذار نبودند، از انسولین برای کنترل مقدار گلکوز خون استفاده می‌شود. انسولین بر اعمال سایر نقاط بدن نیز اثر می‌گذارد، برای مثال اگر انسولین وارد مغز شود باعث افزایش توانایی یادگیری و حافظه می‌شود.

انسولین یک هورمون پپتیدی با ترکیب ۵۱ اسیدآمینه می‌باشد. این هورمون از جزایر لانگرهانس، واقع در بخش درون‌ریز پانکراس، به خون ترشح می‌شود، نام انسولین نیز از واژهٔ لاتین “اینسولا” به معنی جزیره گرفته شده‌است وزن مولکولی انسولین ۵۸۰۸ دالتون اندازه گیری شده‌است.

محتویات
۱ ساختار پروتئینی
۲ سنتز، اثرات فیزیولوژیک، از هم پاشیدگی
۳ ترشح و آزاد شدن
۴ نوسانات میزان انسولین
۵ هدایت سیگنال
۶ اثرات فیزیولوژیک
۷ جستارهای وابسته
۸ منابع

انسولین

ساختار پروتئینی

در مهره داران توالی آمینو اسیدی بسیار مستحکم است، انسولین بووین(گاو نر، بوفالو) تنها در سه آمینو اسید باقی‌مانده با هم تفاوت دارند، یا تنها یک آمینواسید تفاوت پوکرین(خوکی، وابسته به گراز) با توالی آمینواسیدی انسان می‌باشد، حتی انسولین گونه‌هایی از ماهی‌ها هم به اندازهٔ کافی به انسان نزدیک هستند که بتوان از آن‌ها به طور مؤثر در درمان بالینی استفاده کرد. انسولین در بعضی بی مهرگان نیز به انسان نزدیک است و اثرات فیزیولوژیک همانند دارد. این شباهت زیاد ساختار انسولین در میان گونه‌های مختلف، محفوظ ماندن توالی آن را در طول تاریخ تکامل جانوران، بیان می‌کند.C-پپتید در پرو-انسولین، گستردگی بیشتری در میان جانداران دارد.

در بدن، انسولین به صورت هگزامر(شش جزئی) تولید و ذخیره می‌شود،انسولین پلی‌پپتیدی است که از دو زنجیره پپتیدی A و B تشکیل یافته است. تعداد اسیدهای آمینه در زنجیره‌ها که در زنجیره A برابر 21 و در زنجیره B برابر 30 می‌باشد، در انسولینهای جدا شده از اغلب گونه‌های حیوانی ثابت است.

این دو زنجیره به کمک دو پل دی‌سولفور ، یکی بین اسیدهای آمینه شماره 7 از دو زنجیره و دیگری میان اسیدهای آمینه شماره 20 از زنجیره A و شماره 19 از زنجیره B با یکدیگر اتصال دارند. علاوه بر این ، ریشه‌های اسید آمینه ردیف 6 و 11 در داخل زنجیره A بوسیله پیوند دی‌سولفور به یکدیگر متصل هستند. مکان این پیوندها در گونه‌های مختلف ، ثابت است.

انسولین به صورت هگزامر(شش جزئی)، غیر فعال است که پایداری بلند مدتی دارد، این ساختار شش جزئی به عنوان محافظت از انسولین بیش فعال عمل می‌کند. تبدیل ساختار شش جزئی به مونومر از جنبه‌های اصلی فرمول بندی انسولین برای تزریق است، انسولین شش جزئی بسیار پایدارتر است در حالی که انسولین مونومر بسیار سریعتر واکنش می‌دهد از آنجایی که آهنگ نفوذ با اندازهٔ مولکول، رابطهٔ عکس دارد.

انسولینی که سریعتر واکنش می‌دهد به معنای این است که دیگر زمان وعدهٔ غذایی، مقدم بر زمان عادی روزانه نیست که این به خودی خود، انعطاف‌پذیری و راحتی بیشتری را برای بیماران دیابتی فراهم می‌کند. انسولین می‌تواند چندین صفحه بتا دارای ریشه‌های ریز و متصل به هم ایجاد کند که این امر منجر به آمیلوئیدوز(ذخیرهٔ توده‌های آمیلوید در اندام ها/بافت‌ها) می‌شود و از تجمع انسولین برای مدت زمان طولانی جلوگیری می‌کند.

انسولین

 

سنتز، اثرات فیزیولوژیک، از هم پاشیدگی

سنتز انسولین در پانکراس تولید می‌شود و هرگاه که محرکی شناسایی شد، ترشح می‌شود. محرک می‌تواند پروتئین مصرف شده باشد یا گلوکز در خون که از غذای گوارش شده تولید می‌شود. اگر کربوهیدرات مصرف شده دارای گلوکز باشد، گلوکز وارد جریان خون می‌شود و گلوگز خون افزایش می‌یابد. در سلول‌های هدف، انسولین نوعی پیام را تولید می‌کند که باعث افزایش جذب و ذخیرهٔ گلوکز می‌شود. در نهایت، مقدار انسولین کاهش می‌یابد و منجر به پایان پاسخ می‌شود.

در پستان داران، انسولین در سلول‌های بتا جزایر لانگر هانس تولید می‌شود. بالغ بر یک تا سه میلیون سلول‌های جزایر لانگر هانس بخش درون ریز پانکراس که خود یک غدهٔ برون ریز است، را تشکیل می‌دهند. بخش درون ریز پانکراس ۲ درصد جرم کلی پانکراس را تشکیل می‌دهد، از سوی دیگر، درون جزایر لانگر هانس،۶۰ تا ۸۰ درصد این سلول‌ها را سلول‌های بتا تشکیل می‌دهند. تولید داخلی انسولین طی مراحل مختلفی(مراحل سنتز) تنظیم می‌شود ۱- در مرحلهٔ رونویسی از ژن انسولین 2-در پایداری mRNA 3-در ترجمهٔ mRNA ۴-در اصلاحات پس از ترجمه باور بر این است که انسولین و پروتئین‌های مربوط به آن، در درون مغز نیز تولید می‌شوند و کاهش مقدار این پروتئین‌ها با بیماری آلزایمر رابطه دارد.

 

ترشح و آزاد شدن

سلول‌های بتا انسولین را در دو فاز آزاد می‌کنند. در فاز اول، انسولین در پاسخ به افزایش مقدار گلوکز خون به تندی آزاد می‌شود، فاز دوم، رها سازی پایدار و کند وزیکولهای تازه تشکیل شده‌است که خود مختار از مقدار گلوکز خون رها می‌شوند. شرح فاز نخست، بدین گونه می‌باشد:

گلوکز وارد فرایند قندکافت و چرخهٔ تنفسی می‌شود، جایی که آدنوزین تری فسفات(ATP) پر انرژی از راه اکسایش(اکسیداسیون) بدست می‌آید.
کانال‌های یون پتاسیم که توسط ATP کنترل می‌شوند، به علت وابستگی به مقدار ATP (و به دنبال آن، گلوکز خون)، بسته می‌شوند و غشای سلول غیر قطبی(دیپولاریزه)می شود.
در دیپولاریزاسیون، کانال‌های یون کلسیم باز می‌شوند و یون کلسیم وارد سلول می‌شود.
افزایش میزان کلسیم، فعال شدن فسفولیپاز را موجب می‌شود که فسفولیپید غشای سلولی را می‌شکافد.
در نهایت افزایش میزان کلسیم، موجب می‌شود که انسولین سنتز شده که در وزیکول‌های ترشحی نگاه داری می‌شد، رها شود.
مراحل بالا، روند کلی رها سازی انسولین را بیان می‌کند. علاوه بر این، مقداری انسولین نیز بر اثر مصرف غذا آزاد می‌شود. سلول‌های بتا، همچنین تحت تاثیر دستگاه عصبی خود مختار می‌باشند. ساز و کارهای پیام رسانی این ارتباطات هنوز به طور کامل قابل بحث نیستند. سایر موادی که رها شدن انسولین را تحریک می‌کنند، آمینو اسیدها که از جذب پروتئین‌ها به دست می‌آیند، استیل کولین، که از پایانه‌های عصبی ترشح می‌شوند(دستگاه عصبی پاراسمپاتیک) هستند.

سه آمینواسید مانند گلوکز عمل می‌کنند (آلانین، گلیسین و آرژینین)، بدین ترتیب که پتانسیل غشای سلول‌های بتا را تغیییر می‌دهند. استیل کولین به وسیلهٔ فسفولیپاز C رها سازی انسولین را بر می‌انگیزد. دستگاه عصبی سمپاتیک، از آزاد شدن انسولین جلوگیری می‌کند، اما باید به این موضوع توجه کرد که آدرنالین موجود در خون، موجب می‌شود که گیرنده‌های بتا۲ روی سلول‌های بتا فعال شوند و موجب ترشح انسولین می‌شود.

هنگامی که میزان گلوکز به حالت عادی فیزیولوژیک باز می‌گردد، ترشح انسولین از سلولهای بتا قطع می‌شود یا کاهش می‌یابد. اگر سطح گلوکز از این هم پایینتر بیاید، ترشح هورمون‌های هایپرگلیسمیک(اغلب گلوکاگون از سلول‌های آلفای جزایر لانگرهانس)شروع می‌شود و باعث آزاد شدن گلوکز به خون از ذخایر سلولی می‌شود که اولویت اول، گلیکوژن ذخیره شده در کبد است. با افزایش میزان گلوکز خون هورمون‌های هایپرگلیسمیک از هاپوگلیسمیا جلوگیری می‌کند.

ترشح انسولین، شدیداً توسط هورمون نوراپینفرین(نورآدرنالین) جلوگیری می‌شود که خود موجب افزایش میزان گلوکز خون در وضعیت تنش و فشار روانی می‌باشد.

 

نوسانات میزان انسولین

حتی در هنگام هضم غذا، به طور کلی ۱ یا ۲ ساعت بعد از وعده نیز ترشح انسولین از پانکراس، به طور یکنواخت و پیوسته نمی‌باشد بلکه در یک تناوب ۳ تا ۶ دقیقه‌ای نوسان می‌کند. این نوسان غلظت انسولین را از بیش از ۸۰۰ پیکومول/لیتر به زیر ۱۰۰ پیکومول/لیتر برساند.

این نوسان از کاهش گیرنده‌های انسولین روی سلول‌های هدف جلوگیری می‌کند و کبد را در گرفتن انسولین از خون و کاهش انسولین خون یاری می‌کند. این نوسان برای درمان‌هایی که در آن از انسولین استفاده می‌شود بسیار مهم است، در واقع غلظت ایده‌آل همان غلظت نوسانی انسولین است نه یک غلظت زیاد و ثابت. در روش‌های جای گزینی انسولین، ساز و کار نوسان انسولین همیشه به صورت دقیق انجام نمی‌شود.

این ساز و کار می‌تواند به صورت انتقال ریتمیک انسولین به سیاهرگ باب کبد یا انتقال سلول‌های جزایر لانگرهانس به کبدانجام گیرد. در آینده، پمپ‌های انسولین خواهند توانست این ساز و کار مهم را بهبود ببخشند.

انسولین

 

هدایت سیگنال

در غشای سلول‌ها پروتئین‌های انتقال دهنده‌ای وجود دارند که موجب انتقال گلوکز از خون به داخل سلول می‌شود. این پروتئیین‌های انتقال دهنده تحت کنترل میزان انسولین خون در سلول‌های مختلف(برای نمونه سلولهای ماهیچه‌ای)هستند.

میزان پایین انسولین خون یا نبود آن موجب جلوگیری از ورود گلوکز به سلول می‌شود(دیابت نوع ۱)، با این حال، نوع متداول تر، کاهش حساسیت سلول‌ها به میزان انسولین است(مانند دیابت نوع ۲) که موجب کاهش جذب گلوکز به سلول می‌شود. در هر دو حالت گرسنگی سلول(Cell Starvation)، کاهش وزن شدید(در بعضی موارد کاهش وزن شدید).

در بعضی مواقع در ترشح انسولین انسولین از پانکراس عیب و اشکال است که در هر حالتی نتیجه سطح بالای گلوکز خون است. فعال شدن گیرنده‌های انسولین به ساز و کارهای درون سلولی می‌انجامد که نتیجهٔ آن گرفتن گلوکز از خون است. این ساز و کارها بر کانال‌های پروتئینی موجود در غشای سلول اثر گذار هستند.

ژن‌هایی که دستور ساخت پروتئین‌هایی که گیرنده‌های پروتئینی را می‌سازند شناسایی شده‌اند. دو نوع بافت به شدت تحت تاثیر انسولین هستند ۱-بافت عضلانی ۲-بافت چربی(البته تا جایی که به بحث تحریک جذب گلوکز مربوط باشد)

 

اثرات فیزیولوژیک

اثرات کلی بر فیزیولوژی انسان ·کنترل جذب سلولی موادی خاص(اغلب گلوکز در بافت‌های عضلانی(Muscle Tissue) و چربی(Adipose)) ·افزایش رونویسی DNA و سنتز پروتئین ·تغییر شکل دادن فعالیت بسیاری از آنزیم‌ها اثرات بر سلول ها ·افزایش سنتز گلیکوژن(انسولین باعث ذخیرهٔ گلوکز در کبد به صورت گلیکوژن می‌شود، سطح پایین انسولین باعث می‌شود که کبد گلیکوژن را تجزیه و گلوکز را وارد سیستم گردش خونی کند. ·افزایش تشکیل بافت چربی(انسولین سلول‌های چربی را مجبور به جذب لیپید خون می‌کند که به تری گلیسرید تبدیل شده‌است) ·افزایش استری شدن اسیدهای چربی ·کاهش پروتئولیسیس ·کاهش لیپولیسیس ·کاهش گلوکونئوجنسیس ·افزایش جذب آمینو اسید توسط سلول‌ها ·افزایش جذب پتاسیم توسط سلول‌ها ·افزایش ترشح HCL درون معده

 

جستارهای وابسته

جزایر لانگرهانس
گلوکاگون

 

منبع :
Insulin

نوشته انسولین اولین بار در من و دیابت پدیدار شد.

]]>
http://manodiabet.ir/%d8%a7%d9%86%d8%b3%d9%88%d9%84%db%8c%d9%86/feed/ 0
دیابت بارداری http://manodiabet.ir/%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/ http://manodiabet.ir/%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/#respond Fri, 11 Nov 2016 09:14:27 +0000 http://manodiabet.ir/?p=369 دیابت بارداری به شرایطی گفته می‌شود که افزایش قند خون برای اولین بار، در طی دوران بارداری دیده شود. دیابت بارداری، تقریباً در ۴ درصد از بارداری‌ها بروز می‌کند. علت دقیق دیابت باردای مشخص نیست، ولی وجود برخی از سر نخ‌ها، شما را در تشخیص زودرس این بیماری کمک می‌نماید. با توجه به عوارضی که […]

نوشته دیابت بارداری اولین بار در من و دیابت پدیدار شد.

]]>
دیابت بارداری

به شرایطی گفته می‌شود که افزایش قند خون برای اولین بار، در طی دوران بارداری دیده شود. دیابت بارداری، تقریباً در ۴ درصد از بارداری‌ها بروز می‌کند. علت دقیق دیابت باردای مشخص نیست، ولی وجود برخی از سر نخ‌ها، شما را در تشخیص زودرس این بیماری کمک می‌نماید. با توجه به عوارضی که دیابت برای جنین و مادر باردار می‌تواند داشته باشد، پیشگیری و کنترل دیابت در طی دوران بارداری ضروری است.

دیابت بارداری، حالت عدم تحمل گلوکز است و با وجود ناسازگاریش با بدن در زنان باردار بدون سابقه دیابت ظاهر می شود. بعد از دو بار آزمایش در صورتی که میزان گلوکز موجود در خون سیاهرگی فرد ناشتا بالاتر از ۱۲۶ میلی گرم در لیتر باشد، فرد مبتلا به دیابت است. اما این مورد، نوعی ساده از عدم تحمل گلوکز است که می بایست تحت مراقبت قرار گیرد. این مسئله ای رایج در دیابت است که (تقریباً در ۵٪ بارداریها) منجر به بروز مشکلات کاملاً جدی برای مادر و جنین می شود. این بیماری معمولاً بین هفته های ۲۴ و ۲۸ بارداری ظاهر می شود و همزمان با آن هورمون لاکتوژن جفتی توسط جفت ترشح شده که باعث ایجاد کاهش حساسیت به انسولین در مادر می شود

علل دیابت بارداری

تقریباً در اکثر زنان به دلیل تغییرات هورمونی ای که در طی بارداری ایجاد می‌گردد، درجاتی از اختلال عدم تحمل گلوکز مشاهده می‌گردد. بدین معنا که مقدار قند خون آنها افزایش می‌یابد، ولی به اندازه‌ای افزایش نمی‌یابد که بتوان آن را بیماری دیابت در نظر گرفت.

در طی سه ماهه سوم بارداری، تغییرات هورمونی مذکور، زن باردار را در خطر ابتلا به دیابت بارداری قرار می‌دهد. در طی بارداری افزایش یک سری از هورمون‌های مترشحه از جفت (جفت، اندام ارتباطی ای در ناحیه ناف نوزاد می‌باشد که همانند یک ریسمان، نوزاد را به رحم مادر متصل می‌کند)، به انتقال مواد غذایی از مادر به جنین و در نتیجه به پیشرفت رشد جنین کمک می‌کنند. بخش دیگری از هورمون‌هایی که در جفت تولید می‌شوند در جهت پیشگیری از افت قند خون مادر فعالیت می‌کنند که این دسته از هورمون‌ها از طریق ممانعت از عملکرد انسولین، عمل می‌کنند. لذا در طی بارداری، این هورمون‌ها زمینه اختلال عدم تحمل گلوکز (افزایش قند خون) را فراهم می‌کنند. در مقابل، بدن شما برای جلوگیری از افزایش قند خون مجبور خواهد بود انسولین بیشتری ترشح نماید تا قند به درون سلول‌ها منتقل شود و برای تولید انرژی در اختیار سلول‌های بدن قرار گیرد. سلول‌های موجود در لوزالمعده مادران، اغلب توانایی تولید انسولین بیشتر (در حدود ۳ برابر حد طبیعی) را برای غلبه بر اثر هورمون‌های بارداری افزایش دهنده قند خون دارند. اگر چنانچه لوزالمعده نتواند انسولین را به میزان کافی ترشح کند، میزان قند خون افزایش می‌یابد و در نهایت منجر به بروز دیابت بارداری می‌گردد.

عوارض دیابت بارداری

عوارض دیابت می‌تواند برای روی رشد و نمو جنین در طی بارداری اثر داشته باشد. در اوایل بارداری، دیابت مادر می‌تواند منجر به بروز نقص‌های مادرزادی و افزایش خطر سقط جنین گردد. بسیاری از نواقص مادرزادی، اثرات نامطلوبی را بر ارگان‌های مهم بدن مانند مغز و قلب دارند.

در طی سه ماهه دوم و سوم بارداری، دیابت مادر می‌تواند منجر به تغذیه و رشد زیاد از حد کودک گردد. داشتن نوزاد بزرگ و با وزن بالا، خطر زایمان‌های پردرد و سخت را افزایش می‌دهد؛ مثلاً نوزادهای بزرگ اغلب برای تولد نیاز به عمل سزارین دارند و اگر به طور طبیعی متولد شوند، خطر آسیب به ناحیه شانه آنها وجود دارد و وزن بالای نوزاد همچنین باعث تاخیر در زمان زایمان و خطرات کمبود اکسیژن برای مغز نوزاد می‌شود.

به علاوه وقتی جنین بیش از حد تغذیه گردد و در نتیجه به دنبال آن سطح انسولین خونش افزایش یابد، پس از زایمان، احتمال افت شدید قند خون در نوزاد وجود دارد، زیرا دیگر آن مقادیر بالای قند را از خون مادر دریافت نخواهد کرد.

با توجه به عوارض فوق، بهترین اقدام پیشگیری از وقوع دیابت بارداری است. ولی اگر به هر دلیل به دیابت بارداری مبتلا شدید، با یک درمان مناسب می‌توانید علی‌رغم ابتلا به دیابت، یک نوزاد سالم به دنیا آورید.

عوامل خطر در دیابت بارداری

عوامل زیر خطر ابتلا به دیابت بارداری را در طی دوره بارداری افزایش می‌دهند:

داشتن اضافه وزن قبل از بارداری (چنانچه وزن قبل از بارداری از وزن ایده‌آل به میزان ۲۰٪ و یا بیشتر، بالاتر باشد.)

وجود قند در ادرار

اختلال تحمل گلوکز و اختلال در گلوکز ناشتا (در این شرایط قند خون بالا است، ولی به حدی بالا نیست که بتوان آن را دیابت در نظر گرفت. به این حالت مرحله پیش از دیابت گفته می‌شود)

سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت (اگر مادر و پدر یا برادر و خواهر شما دیابت داشته باشند.)

سابقه تولد نوزاد بیش از ۴ کیلوگرم در گذشته

سابقه تولد نوزاده مرده در گذشته

سابقه ابتلا به دیابت بارداری در بارداری قبلی میزان خطر دیابت بارداری را در دفعه بعد ۲ تا ۳ برابر می‌نماید.

داشتن مایع آمنیوتیک بیش از حد (شرایطی که پلی هیدرآمینوس نامیده می‌شود).

به یاد داشته باشید بسیاری از زنانی که دیابت بارداری در آنها پیشرفت می‌کند، هیچ یک از عوامل خطر شناخته شده ابتلا به دیابت بارداری را ندارند. تشخیص

زنانی که در معرض خطر دیابت بارداری هستند، باید هرچه سریع تر به منظور تشخیص دیابت بارداری غربالگری گردند و سایر زنان نیز می‌بایست در هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری به منظور بررسی دیابت بارداری غربالگری گردند.

به منظور غربالگری دیابت، یک آزمایش به نام “تست تحمل گلوکز خوراکی” انجام خواهد گرفت. این آزمایش شامل نوشیدن سریع یک محلول شیرین که حاوی ۵۰ گرم گلوکز است، می‌باشد. بدن این گلوکز را به سرعت جذب می‌کند که موجب افزایش قند (گلوکز) خون در طی ۳۰ تا ۶۰ دقیقه می‌گردد. یک ساعت پس از نوشیدن محلول شیرین، یک نمونه خون از بازوی شما می‌گیرند. نمونه خون نشان می‌دهد که چه میزان از محلول قندی توسط بدن استفاده شده‌است. اگر مقدار قند خون، برابر و یا بیشتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد، به عنوان مقادیر غیر طبیعی و نامناسب در نظر گرفته می‌شود. اگر جواب تست تحمل گلوکز خوراکی نامناسب باشد، تست دیگری پس از ۸ تا ۱۰ ساعت ناشتا بودن (تست قند خون ناشتا) انجام خواهد شد.

با توجه به عوارضی که دیابت بارداری می‌تواند به همراه داشته باشد، در زنانی که در معرض خطر زیاد ابتلا به دیابت بارداری هستند؛ به دنبال مشاهده نتایج طبیعی تست غربالگری، به منظور کسب اطمینان، مجدداً یک تست غربالگری دیگر نیز در هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری انجام خواهد گرفت.

کنترل و درمان دیابت بارداری

برای کنترل دیابت بارداری اقدامات زیر توصیه می‌گردد:

پایش منظم سطح قند خون در طی روز (در مراحل اولیه توصیه می‌گردد که ۴ بار در روز قند خون را با دستگاه‌های اندازه گیری قند خون کنترل نمود: قبل از صبحانه و ۲ ساعت پس از هر وعده غذایی. برخی مواقع ممکن است پایش قند خون قبل از همه وعده‌های غذایی نیز لازم گردد. البته بعد از طی مرحله حاد، نیاز به این میزان اندازه گیری نخواهد بود).

بررسی ادرار به منظور وجود کتون‌ها (یک نوع اسید که وجود آن در ادرار نشان می‌دهد دیابت کنترل نشده‌است).

رعایت رژیم غذایی : نظم غذایی یکی از مهم ترین موارد در کنترل قند خون در طی ساعات روز است. بر همین اساس پزشک معالج، از بیمار درخواست می‌کند دریافت کالری اش را در چند نوبت منظم در طی روز توزیع کند.

فعالیت بدنی و ورزش پس از تایید پزشک معالج: داشتن پیاده روی منظم در کنترل سطح قند خون بسیار مفید است. برای جلوگیری از بروز عوارض مرتبط با فعالیت بدنی، حتماً باید بیمار با پزشک خود مشورت نماید.

بررسی روند افزایش وزن: میزان افزایش وزن در طی دوران بارداری باید حدوداً بین ۷ تا ۱۴کیلو باشد. در افرادی که بارداری را با چاقی و افزایش وزن آغاز می‌نمایند، این میزان افزایش وزن به ویژه در صورت ابتلا به دیابت بارداری باید کمترین مقدار باشد.

مصرف انسولین در صورت نیاز: انسولین تنها داروی دیابتی است که مصرف آن در طی بارداری در صورت عدم کنترل قند خون توصیه می‌گردد.

– کنترل افزایش فشار خون بیمار.

تست قند خون در دیابت بارداری

پایش سطح گلوکز خون در طی روز کمک می‌کند تا مشخص شود که آیا برنامه غذایی و فعالیت بدنی بیمار برای کنترل قند خون وی مؤثر بوده است؟ و یا برای حفظ رشد و نمو صحیح در فرزند وی، نیاز به تجویز انسولین اضافی است؟

پزشک معالج از بیمار می‌خواهد که مصرف غذای روزانه خود را یادداشت کند. همچنین یادداشت نمودن مصرف قند و شکر خانگی، به پرهیز از مصرف بی رویه قندهای ساده کمک می‌نماید.

پایش قند خون مراحل پیچیده‌ای ندارد:

با ایجاد خراش کمی در نوک انگشتان با یک ابزار نوک تیز (لانست: ابزاری شبیه یک سوزن کوچک و نوک تیز که دردی به همراه نخواهد داشت) و چکاندن یک قطره خون بر روی صفحه باریک تست و استفاده از یک گلوکومتر (وسیله سنجش قند خون) می‌توان میزان قند خون خود را به راحتی تعیین نمود.

بیمار نتایج را در دفترچه گزارش روزانه خود ثبت می‌نماید و سپس ابزارهای یک بار مصرف استفاده شده مثل سر سوزن و صفحه تست را دور می‌ریزد (در یک کیسه یا قوطی پلاستیکی محکم و مناسب).

بیمار باید در هنگام مراجعه مجدد به پزشک خود، دفترچه ثبت قند خونش را به همراه داشته باشد. بر اساس آن، پزشک می‌تواند تشخیص دهد که آیا قند خون بیمار به خوبی کنترل شده‌است یا خیر، و نیز می‌تواند تخمین بزند که آیا نیاز به ایجاد تغییراتی در برنامه درمانی بیمار هست یا خیر؟

در هنگام خرید گلوکومتر، پزشک یا داروساز داروخانه به بیمار نشان خواهند داد که چگونه از گلوکومتر استفاده کند. هدف از این بررسی‌ها و پایش‌ها این است که قند خون بیمار تا حد امکان، در محدوده طبیعی و مطلوب حفظ شود. مقادیر طبیعی قند خون در دوران بارداری با مواقع دیگر متفاوت است.

میزان طبیعی این مقادیر به شرح زیر است:

مقادیر طبیعی قند خون زمان آزمایش

گلوکز پلاسمای خون کمتر از ۱۰۵

گلوکز خون کامل کمتر از ۹۵ ناشتا (قبل از صبحانه) گلوکز پلاسمای خون کمتر از ۱۴۰

گلوکز خون کامل کمتر از ۱۲۰ دو ساعت پس از صرف وعده غذایی اگر با اجرای برنامه درمانی، نتایج بالا حاصل نگردند، آن موقع پزشک انسولین درمانی را شروع می‌نماید.

رژیم غذایی در دیابت بارداری

رژیم غذایی صحیح در دوران بارداری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، چرا که رشد و سلامت نوزاد در گرو سلامت و تغذیه صحیح مادر است. یک رژیم غذایی مناسب برای دیابت بارداری تقریباً مشابه رژیم‌های مناسب برای دیگر دیابت ها (دیابت نوع۱ و یا ۲) می‌باشد. به عبارت دیگر یک رژیم مناسب برای دیابت بارداری نیز شامل مصرف غذاهای سالم و پرهیز از مصرف غذاهای چرب، پر نمک و یا حاوی شکر است.

رژیم غذایی مناسب برای دیابت بارداری شامل مصرف طیف متنوعی از غذاهای سالم است. این رژیم حاوی مقادیر مکفی از تمام گروههای غذایی (اعم از: غلات، سبزیجات، میوها، لبنیات، پروتئین و چربیهای سالم) می‌باشد.

بر اساس نظر متخصصین دیابت و بویژه انجمن متخصصین دیابت آمریکا رژیم غذایی یک فرد دیابتی با یک رژیم غذایی سالم که برای عموم جامعه توصیه می‌شود تفاوت چندانی نخواهد داشت. همه ما برای تامین و نگهداری سلامتی خود باید بیشتر از غلات سبوس دار، میوه و سبزیجات استفاده نماییم. و در مقابل مصرف چربی‌های اشباع شده و نیز اسید چرب ترانس را باید به حداقل برسانیم و به جای آنها از چربی‌های غیر اشباع مفید نظیر امگا۳ و امگا۶ و روغن زیتون بهره مند شویم.

گنجاندن اقلام فیبر دار در رژیم غذایی دیابت بارداری مفید است، و توصیه می‌شود به جای منابع کربوهیدرات ساده، از انواع غلات سبوس دار مصرف شود. اخیراً برخی پژوهشگران دریافتند که زنان مبتلا به دیابت بارداری با صرف وعده غذایی بر پایه غذاهای با نمایه گلیسمی پایین (غذاهایی که حاوی فیبر و سبوس هستند)، می‌توانند قند خون بعد از غذا را کاهش دهند. رژیم با نمایه گلیسمی پایین شامل غلات سبوس‌دار، سبزیجات و بسیاری از میوه‌جات که دارای فیبر فراوان اند، می‌باشد؛ که قند موجود در این اقلام فیبر دار یا سبوس دار به آهستگی جذب و مورد استفاده بدن قرار می‌گیرد.

البته دوران بارداری، دوران خاصی است و رژیم غذایی صحیح در این دوران از اهمیت بسزایی برخوردار است، چرا که رشد و سلامت نوزاد در گرو سلامت و تغذیه مناسب مادر اوست. لذا یک مادر باردار که دچار دیابت بارداری شده‌است باید حتماً تحت نظر یک متخصص تغذیه، از یک رژیم غذایی سالم و مناسب پیروی نماید. رژیم غذایی او باید تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و نمو جنین را در برداشته باشد و به موازات آن به کنترل دیابت بارداری اش نیز کمک نماید. همچنین در صورت نیاز به مصرف انسولین در دوران بارداری، یک متخصص تغذیه می‌تواند تطابق‌های لازم بین دوز انسولین مصرفی با رژیم غذایی خانم باردار را ایجاد نماید، و نکات غذایی مرتبط با بیماری را به وی آموزش دهد.

 

منابع

نوشته دیابت بارداری اولین بار در من و دیابت پدیدار شد.

]]>
http://manodiabet.ir/%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/feed/ 0
دیابت نوع 2 http://manodiabet.ir/%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d9%86%d9%88%d8%b9-2/ http://manodiabet.ir/%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d9%86%d9%88%d8%b9-2/#respond Thu, 10 Nov 2016 18:02:56 +0000 http://manodiabet.ir/?p=365 دیابت نوع 2 چیست؟ دلایل، علایم و پیشگیری از دیابت نوع دو دیابت نوع 2 (دیابت بزرگسالان یا دیابت غیروابسته به انسولین)، یکی از شایع‌ترین انواع دیابت بوده و حدود 90 درصد بیماران دیابتی را تشکیل می‌دهد. برخلاف دیابت نوع 1، بدن در زمان ابتلا به دیابت نوع 2 انسولین تولید می‌کند؛ اما یا میزان […]

نوشته دیابت نوع 2 اولین بار در من و دیابت پدیدار شد.

]]>
دیابت نوع 2 چیست؟ دلایل، علایم و پیشگیری از دیابت نوع دو

دیابت نوع 2 (دیابت بزرگسالان یا دیابت غیروابسته به انسولین)، یکی از شایع‌ترین انواع دیابت بوده و حدود 90 درصد بیماران دیابتی را تشکیل می‌دهد. برخلاف دیابت نوع 1، بدن در زمان ابتلا به دیابت نوع 2 انسولین تولید می‌کند؛ اما یا میزان انسولین تولید شده توسط پانکراس کافی نبوده و یا بدن نمی‌تواند از انسولین تولید شده، استفاده کند. زمانیکه انسولین کافی وجودنداشته باشد و یا بدن از انسولین استفاده نکند، گلوکز (قند) موجود در بدن، نمی‌تواند وارد سلولهای بدن شده و باعث جمع شدن گلوکز در بدن بشود و بدن را دچار مشکل و نارسایی نماید. متاسفانه هنوز درمان کاملی برای این بیماری وجودندارد، اما با رژیم غذایی سالم، ورزش و حفظ تناسب اندام، می شود آنرا بهبود بخشید. درصورتیکه رژیم غذایی و ورزش کافی نباشد، شما می‌بایست درمان دارویی و یا درمان انسولینی را شروع نمود

نشانه های دیابت نوع 2

علایم دیابت نوع 2 معمولا آرام آرام خود را نشان می‌دهند. ممکن شما سالها بدون اینکه بدانید به دیابت نوع 2 مبتلا باشید. این علایم شامل:

افزایش تشنگی و ادرار پی در پی
افزایش اشتها و تشنگی
خشکی دهان
تهوع و گاهی استفراغ
خستگی و یا ضعف
بی حسی و یا سوزن سوزن شدن دست و پا
عفونت پی در پی پوست، دستگاه ادرار و یا واژن
تاری دید
زخم هایی که دیر درمان می‌شوند
زمانیکه هر یک از این علایم را مشاهده کردید می‌بایست به پزشک مراجعه کنید.

 

علائم دیابت نوع 2

دلایل دیابت نوع 2

زمانی دیابت نوع 2 رخ می‌دهد که بدن در برابر دیابت نوع 2 مقاوم شده و یا غده پانکراس انسولین کافی تولید نمی‌کند. هرچند دلیل این اتفاق هنوز مشخص نیست، اما عوامل زیر بر این بیماری تاثیر داشته و خطر ابتلا به آن را افزایش می‌دهد:

وزن زیاد و یا چاقی
سن بالای 45 سال
ابتلا به دیابت حاملگی
ابتلای سایر افراد خانواده به دیابت نوع 2
ابتلا به مرحله پیش از دیابت
عدم تحرک
داشتن HDL خون پایین و یا تری گلیسیرید بالا
فشارخون بالا
نژاد و ژنتیک

عوارض دیابت نوع 2

در مراحل ابتدایی بیماری، اثرات زیادی بر سلامتی شما نمی‌گذارد، اما هرچه بیماری پیشرفته‌تر می‌شود، بر سایر اندام‌های مهم بدن از جمله قلب، رگها، اعصاب، چشم‌ها و کلیه شما تاثیر می‌گذارد. کنترل قندخون به پیشگیری از عوارض و اثرات جانبی بیماری جلوگیری می‌کند. بعضی از عوارض ابتلا به دیابت نوع 2 شامل:

بیماریهای قلبی و عروقی. دیابت شدیدا خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی، از جمله بیماری عروق کرونر با درد قفسه سینه (آنژین)، حمله قلبی، سکته، تصلب شریان و فشارخون بالا شود.
آسیب دیدن اعصاب (نوروپاتی). قندخون بالا می‌تواند رگهایی که به سیستم عصبی شما تغذیه رسانی می‌کنند آسیب رسانند (بخصوص اعصاب پا). این آسیب‌ها می‌ـواند باعث بی‌حسی، سوزش و درد، بخصوص در سر انگشتان دست و پا شود.
آسیب دیدن کلیه (نفروپاتی). درون کلیه میلیون‌ها رگ کوچک و ظریف خون وجود دارد و دیابت می‌تواند باعث آسیب دیدن این رگ‌ها و درنتیجه آسیب دیدن کلیه می‌شود.
آسیب های چشمی. دیابت می‌تواند به رگهای خونی درون شبکیه چشم آسیب رسانده و حتی باعث نابینایی شود. همچنین دیابت نوع 2 می‌تواند منجر به سایر آسیب ها و بیماریهای چشمی از جمله آب مروارید و یا گلوکم (glaucoma) شود.
آسیب دیدن پا. آسیب دیدن اعصاب پا و یا جریان کم خون در پاها می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی و شدید به پا شده و حتی منجر به قطع انگشت پا و یا خود پا شود.
صدمات پوستی و دهانی. دیابت می‌تواند باعث مشکلات پوستی از جمله عفونت و قارچ شود. عفونت و چرک گلو هم ممکن است یکی از عوارض این بیماری باشد.
بیماری آلزایمر. دیابت نوع 2 می‌تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهد.
کمای دیابتی. زمانیکه یک شخص با بیماری دیابت نوع 2 شدیدا مریض شده و یا آب بدنش خیلی کم می‌شود و قادر به نوشیدن آب کافی برای جبران بی‌آبی نیست، ممکن است دچار این بیماری خطرناک شود.
مشکلات شنوایی.
پوکی استخوان.

پیشگیری از دیابت نوع 2

شیوه‌های سالم زندگی می‌تواند از ابتلا به دیابت نوع 2 جلوگیری کند. اگر شما مبتلا به دیابت می‌باشید، بازهم این روشها و شیوه‌هایی که در ادامه بیان می‌کنیم از ابتلا به خطرات و عوارض بیماری جلوگیری می‌نماید.

خوردن غذای سالم. غذاهای کم‌کالری و کم‌چربی مصرف نمایید. تمرکزتان بر مصرف میوه، سبزی و غلات کامل باشد.
افزایش تحرک و ورزش. در روز 30 دقیقه ورزش نمایید. روزانه یک پیاده‌روی سریع انجام دهید، دوچرخه سواری و یا شنا کنید و یا سایر ورزش‌ها را انتخاب نمایید.
وزن کم کرده و لاغر شوید. اگر شما چاق هستید، کاهش 5 تا 10 درصد وزنتان می‌تواند باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 شود.
بعضی اوقات داروها هم می‌توانند کمک کنند، مصرف متفورمین، می تواند باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 شود.

 

رژیم غذایی دیابت نوع 2

مژده ای که باید به شما بدهم آن است که بر اساس نظر متخصصین دیابت و به ویژه انجمن متخصصین دیابت آمریکا، رژیم غذایی یک فرد دیابتی با یک رژیم غذایی سالم که برای عموم جامعه توصیه می شود تفاوت چندانی نخواهد داشت. به عبارت دیگر اگر شما مبتلا به دیابت نوع 2 شده اید ، مجبور نیستید غذای خود را از غذای خانواده جدا کنید و غذای جداگانه، یک نظریه قدیمی است که با رژیم های نوین غذایی مطابقت ندارد.
همه ما برای حفظ سلامتی خود باید از غلات سبوس دار، میوه و سبزیجات بیشتر استفاده نماییم و مصرف چربی های اشباع و ترانس را باید به حداقل برسانیم. همان طور که می دانیم نوع چربی خوراکی، تاثیر قابل توجهی در سلامت قلب و سیستم گردش خون خواهد داشت. در توصیه های جدید تغذیه ای، به جای داشتن رژیم غذایی بدون چربی به سمت یک برنامه غذایی متعادل همراه با مصرف متوسط چربی سالم (چربی های غیر اشباع) در حال حرکت هستیم. به همین دلیل توصیه می کنیم اگر جدیدا مبتلا به دیابت نوع 2 شده اید و از طرفی دچار چاقی و به ویژه چاقی شکمی هستید، رژیم های غذایی معجزه آسا مانند رژیم های غذایی کم کربوهیدرات را برای خود انتخاب نکنید، زیرا چاقی و بیماری های متابولیک وابسته به آن مانند دیابت، یک روزه ایجاد نشده اند که یک روزه ریشه کن شوند، هر چند که شما به تازگی متوجه ابتلای به آن شده اید.

 

تشخیص دیابت نوع 2

تحقیقات نشان می دهد تشخیص دیابت در سنین جوانی به معنی قرار گرفتن درمعرض خطر بالاتری ازعوارض جدی در آینده است.در یک مطالعه ی جدید، پژوهشگران به مقایسه ی افرادی که در سنین 15 تا 30 سالگی دیابت در آنها تشخیص داه شده با افرادیکه پس از 40سالگی به دیابت نوع 2 مبتلا شده بودند، پرداختند.

یافته های این مطالعه نشان داد که تشخیص دیابت در سنین پایین تر با تخریب عصب (نوروپاتی) وعلایم نفروپاتی دیابتی (بیماری کلیوی) بیشتری نسبت به افرادیکه به این بیماری با مدت زمان مشابهی مبتلا بوده اما تشخیص بیماری در آنها دیرتر صورت گرفته است، در ارتباط است.

 

ورزش و دیابت نوع 2

ورزش در کنترل دیابت نوع 2 ، سهم بسیار مهمی دارد. داشتن رژیم غذایی مناسب ، ورزش و مصرف داروهای تجویز شده بطور منظم به شما کمک خواهد کرد وزن و میزان قند خون خود را کنترل نمایید.

ورزش به دیابت نوع 2 از طرق زیر کمک می کند:

بهبود استفاده بدن از انسولین

کنترل وزن بدن از طریق سوختن چربی های اضافی( کاهش چربی بدن باعث، بهبود حساسیت بدن در برابر انسولین می گردد).

بهبود قدرت عضلات

افزایش تراکم و استحکام استخوانها

کاهش فشار خون

محافظت در برابر بیماریهای قلبی و رگهای خونی از طریق کاهش کلسترول بدLDL)) و افزایش کلسترول خوب( HDL)

بهبود جریان خون و کاهش خطر بیماریهای قلبی

افزایش میزان انرژی و افزایش آرامش و کاهش اضطراب

 

درمان دیابت نوع 2

روش درمانی دیابت نوع 2 در دسترس بیماران قرار دارد. درمان انواع مختلف دارد و می توانید همه ی روش های درمانی یا برخی از آن ها را – متناسب با شرایط زندگی و مرحله ی بیماری – انتخاب کنید.

روش های درمانی دو هدف را دنبال می کنند. اولین هدف کاهش نشانه ها یا برطرف ساختن آن ها و کنترل قند خون است. هدف دیگر متوقف ساختن عوارض دراز مدت و افزایش طول عمر بیمار است.

همیشه این سئوال مطرح است که “چگونه دیابت نوع 2 را درمان کنیم؟”. مهم ترین روش درمان دیابت تیپ 2 تهیه برنامه ی غذایی و برنامه ی ورزشی است. با این دو می توانید به جنگ دیابت نوع II بروید.

رژیم غذایی

برنامه ی غذایی در درمان دیابت نوع دو نقش مهمی ایفا می کند و یکی از راه های درمانی است. برنامه غذایی شامل برنامه ریزی، جدول بندی و کنترل خورد و خوراک بیمار است. برنامه ی غذایی باید شامل انتخاب غذاهای مناسب و طبق شرایط بیمار باشد. مصرف مقدار مناسب و کافی مواد غذایی و زمان مناسب برای مصرف باید لحاظ شود. در هنگام برنامه ریزی و انتخاب مواد غذایی باید با متخصص مشورت کنید. رعایت توصیه های متخصص به درمان دیابت کمک می کند. این روش یک روش طبیعی برای کنترل بیماری است.

فعالیت بدنی

انجام منظم فعالیت های بدنی و ورزش در درمان دیابت نوع 2 اهمیت بسیاری دارد. این روش سبب کاهش میزان قند خون و کنترل آن می گردد. با انجام فعالیت بدنی می توانید چربی ها و کالری اضافی را بسوزانید. این روش هم یکی دیگر از روش های طبیعی درمان دیابت به شمار می رود.

آموزش

لازمست که درمان های مقدماتی دیابت را بیاموزید. آن ها به شما کمک می کند تا در صورت بروز عوارض در هر زمانی بتوانید اقدام مناسب را انجام دهید. همچنین بتوانید از خود یا بیمار خود مراقبت کنید پیش از آن که نیاز به درمان پزشکی پیدا کند. اندازه گیری و ثبت مقدار قند خون را یابد بگیرید. برنامه غذایی، غذا، نشانه ها وروشهای کنترل شرایط مربوط به بیماری، داروها و تجهیزات درمانی را بشناسید.

اندازه گیری قند خون

اندازه گیری مقدار قند خون در دیابت تایپ II اهمیت زیادی دارد و به شما کمک می کند تا بدانید آیا برنامه ی غذایی، ورزش و داروها توانسته است بیماری را کنترل کند یا خیر. همچنین اگر برنامه ی غذایی مشکلی داشته باشد به شما می گوید. پس از پیدا کردن این اطلاعات، می تواندی برنامه ی درمانی موجود را اصلاح کنید.

می توانید از یک گلوکومتر یا دستگاه اندازه گیری قند خون استفاده کنید. یک قطره از خون خود را روی دستگاه قرار دهید تا مقدار قند خون تان مشخص شود. باید یک جدول روزانه برای ثبت میزان قند خون خود ترسیم کنید. یک پزشک متخصص می تواند در تهیه ی این جدول به شما کمک کند.

کنترل وزن

یکی دیگر از راه های درمان دیابت نوع 2 کنترل وزن بدن است. یک برنامه ی غذایی مناسب به شما کمک می کند تا وزنتان را کاهش دهید. غذای مصرفی تاثیر به سزایی در وزن و چاقی دارد. از متخصص تغذیه کمک بگیرید تا بتوانید بهترین ماده ی غذایی را در برنامه ی روزانه ی خود بگنجانید.

دارو

دارو هم یکی دیگر از راه های درمانی اجتناب ناپذیر در دیابت نوع 2 است. داروها و درمان دیابت نوع 2 متغیر و متنوع است. داروها متنوع است اما شما باید دارو را پس از مشورت با پزشک مصرف کنید. برخی از داروها که در درمان دیابت نوع 2 به کار می رود خوراکی است مانند سولفونیل اوره ها، مهار کننده های آلفا – گلیکوزید، بیگوانید ها، مگلی تینید ها و تیازولیدین دیون ها. درمان بیماری بر اساس وضعیت بیمار و با انتخاب داروی مناسب شروع می شود. ممکن است بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 نیاز به مصرف انسولین هم داشته باشد.

مراقبت از پاها

مراقبت از پا هم در دیابت نوع 2 اهمیت زیادی دارد. مراقبت و کنترل روزانه پاها به شما کمک می کند تا هر مشکلی را در مراحل اولیه برطرف سازید.

 

منابع

نوشته دیابت نوع 2 اولین بار در من و دیابت پدیدار شد.

]]>
http://manodiabet.ir/%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d9%86%d9%88%d8%b9-2/feed/ 0
دیابت نوع 1 http://manodiabet.ir/%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d9%86%d9%88%d8%b9-1/ http://manodiabet.ir/%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d9%86%d9%88%d8%b9-1/#respond Tue, 08 Nov 2016 21:12:58 +0000 http://manodiabet.ir/?p=359 دیابت نوع 1 چیست؟ دیابت نوع 1 که زمانی به نام های دیابت نوجوانان و دیابت وابسته به انسولین نیز معروف بود، بیماری مزمنی است که وقتی پانکراس (لوزالمعده) میزان کمی انسولین(هورمونی که برای وارد کردن شکر به سلول ها به منظور تولید انرژی، نیاز است) ترشح میکند و یا اصلا انسولین ترشح نمی کند، […]

نوشته دیابت نوع 1 اولین بار در من و دیابت پدیدار شد.

]]>
دیابت نوع 1 چیست؟

دیابت نوع 1 که زمانی به نام های دیابت نوجوانان و دیابت وابسته به انسولین نیز معروف بود، بیماری مزمنی است که وقتی پانکراس (لوزالمعده) میزان کمی انسولین(هورمونی که برای وارد کردن شکر به سلول ها به منظور تولید انرژی، نیاز است) ترشح میکند و یا اصلا انسولین ترشح نمی کند، رخ میدهد. عوامل متعددی از جمله عوامل ژنتیکی و آلوده شدن به ویروس هایی خاص می توانند، باعث ابتلاء به دیابت نوع یک شوند. هرچند دیابت نوع 1 معمولا در کودکی و نوجوانی رخ میدهد، اما امکان ابتلا بزرگسالان نیز به این بیماری وجود دارد.

علائم دیابت نوع 1

نشانه های این بیماری می توانند به سرعت خود را نشان دهند و شامل:

تشنگی شدید ، خشکی دهان و ادرار پی در پی
کاهش وزن غیرعادی، خستگی و بی حالی
گرسنگی شدید و افزایش اشتها
تاری دید
مشکلات پوستی (خشکی پوست، عفونت های قارچی و باکتریایی) که معمولا در دخترها شایع تر از پسرهاست.
سایر نشانه های خطرناک این بیماری که در اثر عدم کنترل قندخون رخ می دهد، شامل:

از دست دادن هوشیاری
بی حسی یا سوزن سوزن شدن در پا
کتواسیدوز – زمانیکه سلول های شما نمی توانند برای تامین انرژی قند بسوزانند شروع به سوزاندن چربی برای بدست آوردن انرژی می کنند که اینکارشان باعث بوجود آمدن کتون ها در خون می شود. کتون ها اسیدهایی هستند که می توانند بدن را مسموم کنند. میزان بالای اسید در بدن و سایر اختلالات که در نتیجه تغییر سطح PH خون ایجاد شده‌اند، می توانند فرد را دچار اغماء کنند. در این شرایط باید فرد را سریعا به بیمارستان منتقل کرد.

نقش انسولین در بدن

همانطور که قبلا گفتیم انسولین هورمونی است که از طریق پانکراس (لوزالمعده) تولید می شود، به ورود قند به سلول های بدن کمک می کند و میزان قند خون را پایین می آورد. زمانیکه قندخون شما کاهش می یابد ترشح انسولین توسط پانکراس هم کم می شود.

نقش گلوکز در بدن

گلوکز (نوعی قند) منبع اصلی انرژی برای سلول هایی که ماهیچه و سایر بافت های بدن را میسازند، است. گلوکز از دو منبع عمده کبد انسان و غذا وارد بدن می شود. قند جذب خون انسان می شود و با کمک انسولین وارد سلول ها می گردد. کبد گلوکز اضافی را به شکل گلیکوژن ذخیره می کند. زمانیکه قندخون شما بدلایل مختلف(نخوردن غذا) کاهش می یابد، کبد گلیکوژن های ذخیره شده را تبدیل به گلوکز می کند، تا انرژی بدن شما تامین شود. زمانیکه شما مبتلا به دیابت نوع ۱ هستید، انسولینی در بدن وجود ندارد تا گلوکز ها را برای تبدیل به انرژی وارد بدن شما کند.

دلایل دیابت نوع 1

هرچند دلیل اصلی ابتلاء به دیابت نوع 1 نامعلوم است، اما در اکقر افراد مبتلا، سیستم ایمنی بدن که بطور معمول با باکتری ها و ویروس های خطرناک مبارزه می کند، اشتباها شروع به نابود کردن سلول‌ های سازنده‌ی انسولین (islet) درون پانکراس می کند. ژنتیک و ویروس‌هایی خاص ممکن است عامل این واکنش غیرعادی سیستم ایمنی باشند. در ادامه بعضی از عواملی که می توانند در ابتلاء به این بیماری موثر باشند، بیان می کنیم:

عوامل ژنتیکی
سابقه خانوادگی
منطقه جغرافیایی
بعضی از ویروس ها
مصرف ویتامین D در نوزادی – تحقیقات نشان می دهد که ویتامین D می تواند در برابر بیماری دیابت نوع 1 از شما محافظت کند، با اینحال نوشیدن زودهنگام شیرگاو(یکی از منابع معمول ویتامین D ) در کودکی با افزایش خطر ابتلاء به دیابت نوع یک ارتباط دارد.

عوارض دیابت نوع 1

دیابت نوع 1  می تواند اعضا اصلی بدن از جمله قلب، رگهای خونی، سیستم اعصاب، چشم‌ها و کلیه ها را تحت تاثیر قرار دهد. کنترل همیشگی قندخون و نگه داشتن آن در سطح نرمال می تواند، بطور چشمگیری خطر ابتلاء به بسیاری از بیماری‌ها را کاهش دهد. بعضی از  عوارض دیابت طولانی مدت و کنترل نشده می تواند برای سلامتی داشته باشد، شامل:

بیماری های قلب و رگ های خونی، بیماری عروق کرونر با درد قفسه سینه (انژین)، حمله قلبی، سکته مغزی، تنگ شدن رگها (تصلب شریان) و فشارخون بالا بعضی از بیماریهایی هستند که ممکن است برای افرادیکه دیابت طولانی مدت و کنترل نشده دارند رخ دهد
آسیب به سیستم عصبی (نوروپاتی)
آسیب دیدن کلیه ها (نفروپاتی)
آسیب به چشم ها
آسیب های درمان نشده به پا که ممکن است منجر به قطع پا شود
مشکلات پوستی و دهانی
پوکی استخوان
مشکل در هنگام بارداری، قندخون بالا می تواند برای هردو مادر و فرزند در هنگام بارداری زیانبار باشد
مشکل شنوایی

 

رژیم غذایی دیابت نوع 1

تغذیه درمانی در کنترل دیابت نوع 1 مهم ترین نقش را ایفا می کند. هدف از تغذیه درمانی در دیابت، حفظ مقدار قند خون در محدوده طبیعی، بهبود سطح چربی های خون، کاهش فشار خون، درمان و جلوگیری از عوارض دیابت همچون بیماری های قلبی عروقی، رتینوپاتی(بیماری چشمی)، نفروپاتی(بیماری کلیوی) و نیز برآوردن نیازهای تغذیه ای فرد است.
در دیابت وابسته به انسولین یا نوع 1 غذا باید در زمان معین و مطابق با اثر انسولین تزریقی خورده شود. زمان اوج اثر انسولین، با زمان بالا رفتن قند خون بعد از غذا، باید هم زمان شود.
جدول زیر مدت زمان و میزان تبدیل مواد غذایی مختلف به قند را نشان می دهد.

 

دیابت نوع 1 و ازدواج

از موانع فرهنگی مربوط به ازدواج می توان دیدگاه جامعه نسبت به بیماری های مزمن را ذکر کرد. بیماری های مزمن از جمله دیابت می توانند اثرات قابل ملاحظه ای بر جنبه های مختلف زندگی روزمره مانند شغل، زندگی اجتماعی، ارتباطات خانوادگی، ازدواج و ارتباطات زناشویی داشته باشند.

افزایش روزافزون و جهانی شیوع دیابت، منجر به بذل توجه گسترده جوامع به پیش گیری و درمان آن شده است؛ به ویژه آن که در سالیان اخیر امکان کاهش عوارض دیابت با تنظیم مناسب قندخون و استفاده از تجهیزات پیشرفته پزشکی افزایش یافته است و با تکیه بر اهمیت آموزش به بیمار، می توان با اطمینان بیشتری در مورد مهار جنبه های فیزیکی بیماری به بهترین نحو صحبت کرد؛ اما نباید فراموش کنیم که همه این ها، تنها بخشی از برنامه درمانی جامع در مورد هر نوع بیماری مزمن و جدی هستند.

منابع

نوشته دیابت نوع 1 اولین بار در من و دیابت پدیدار شد.

]]>
http://manodiabet.ir/%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa-%d9%86%d9%88%d8%b9-1/feed/ 0
انواع دیابت http://manodiabet.ir/%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b9-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa/ http://manodiabet.ir/%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b9-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa/#respond Mon, 07 Nov 2016 11:41:31 +0000 http://manodiabet.ir/?p=351 انواع دیابت   شما را با انواع دیابت و دلایل طبقه بندی دیابت آشنا می کنیم و هریک از انواع بیماری های قند را توضیح می دهیم تا شما را با دیابت آشنا کنیم. در بخش های دیگر دکتر سلام، تمامی اطلاعاتی که نیاز است درمورد دیابت بدانید بصورت کامل شرح داده ایم.    دلیل […]

نوشته انواع دیابت اولین بار در من و دیابت پدیدار شد.

]]>
انواع دیابت

 

شما را با انواع دیابت و دلایل طبقه بندی دیابت آشنا می کنیم و هریک از انواع بیماری های قند را توضیح می دهیم تا شما را با دیابت آشنا کنیم. در بخش های دیگر دکتر سلام، تمامی اطلاعاتی که نیاز است درمورد دیابت بدانید بصورت کامل شرح داده ایم. 

 

دلیل طبقه بندی انواع دیابت

در سال ۱۹۸۷ به دلایل ذیل دیابت را طبقه بندی کردند:
۱- جهت برطرف ساختن سردرگمی ها در ترمینولوژی (Terminology)
۲- جهت حذف نامگذاری های روانی – اجتماعی و اقتصادی
۳- جهت استاندارد کردن گزارش پژوهش ها
۴- جهت کمک به تشخیص هرچه دقیق تر

طبقه بندی انواع دیابت (بیماری قند)

طبقه بندی که مورد قبول انجمن های دیابت امریکا، انگلیس، استرالیا و اروپا قرار گرفت به قرار ذیل می باشد:
۱- دیابت نوع یک (IDDM – Insulin Dependent Diabetes Mellitus) (دیابت شیرین وابسته به انسولین
۲- دیابت نوع دو (NIDDM – Non Insulin Dependent Diabetes Mellitus) (دیابت شیرین غیر وابسته به انسولین)
۳- دیابت پنهانی یا واسطه ای
۴- دیابت حاملگی
۵- دیابت ناشی از بیماری ها و بعضی شرایط
۶- دیابت نامتعادل یا شکننده

دیابت نوع یک (۱) یا همان وابسته به انسولین

دیابت وابسته به انسولین ناشی از تخریب و نهایتا از دست رفتن سلول های بتای جزایرلانگرهانس (Langerhans) پانکراس است که به فقدان تولید انسولین منجر می شود. عاملی که موجب تخریب جزایر می شود، ناشناخته است، در بعضی موارد ممکن است یک ویروس باشد، احتمالا نقش خود ایمنی مهم است. تقریبا همیشه در آغاز دیابت، آنتی بادیهای (Antibady) ثابت کننده کمپلمان (Compelman) خاص سلول های جزایر لانگرهانس وجود دارند و سرکوب ایمنی با سیکلوسپورین (Cyclosporin) ممکن است تا حدی عمل جزابر لانگرهانس را حفظ کند. اما بهبودی دائم بطور طبیعی بدست نمی آید و به علت اینکه درمان هم با این روش خطرناک است، لذا برای استفاده متداول مناسب نیست. میزان بروز بیماری آدیسون (Addisson`s)، بیماری تیروئید(Thyroid)، آنمی پرنیسیوز (Pernicious anemia) در دیابت های وابسته به انسولین افزایش یافته است و به نظر می رسد به ویژه در آنهایی که همراه با آنتی بادی های پایدار سلول جزایر لانگرهانس هستند بوجود آیند.
دیابت وابسته به انسولین مستقیما به ارث نمی رسد، اگرچه بعضی از افراد ممکن است، استعداد به دیابت را به ارث ببرند، که در آنها افزایش استعداد ابتلا به این نوع دیابت با بعضی از انواع اچ ال آ نشان داده شده است و تقریبا همه آنها … و … هستند. فقط در حدود نیمی از جفت دوقلوهای یکسان با دیابت وابسته به انسولین به طور هماهنگ مبتلا به دیابت هستند در بین مابقی موارد فقط یکی از دوقلوها دیابتی است.

دیابت نوع دو (۲) یا همان دیابت شیرین غیر وابسته به انسولین

در حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد افرادی دیابتی، به دیابت غیر وابسته به انسولین مبتلا هستند. در این نوع بیماری بر خلاف دیابت نوع اول برای بقاء و پایداری زندگی نیاز به تزریق انسولین کمتر پیدا می شود. که این نوع دیابت به دو دسته تقسیم می شود:
۱- دیابت ناشی از چاقی
۲- دیابت غیرچاقی
افراد مبتلا به دیابت غیر وابسته به انسولین توانائی ترشح انسولین را دارند لیکن مقدار و غلظت انسولین در سرم آنها کاهش، طبیعی یا افزایش یافته است که علت آن ناشناخته است.
عوامل مختلفی جهت ایجاد دیابت در نظر گرفته شده اند و توجه روزافزونی به آن ها شده است در این میان مکانیسم های عصبی تاثیرگذار روی کنترل متابولیک دارای نقش مهمی اند. که ممکن است دارای نقص باشند. چاقی شناخته شده ترین علامت همراه این نوع دیابت است. زنانی هم که نوزادان درشت یا افراد فامیل درشت داشته اند برای ایجاد این نوع دیابت در مراحل بعدی زندگی مستعدترند، در بسیاری از این موارد جزء ژنتیکی قوی وجود دارد، در بعضی از فامیل ها این نوع دیابت یک طرح ارثی غالب را تعقیب می کند. دیابت حتی در بین افراد جوان از نوع غیر وابسته به انسولین است و به نظر می رسد این بیماران کمتر مستعد عوارض طولانی مدت آن باشند. اغلب افراد دیابتی این فامیل ها با کلروپروپامید الکل (Choloropropamid alchol) دچار برافروختگی می شوند. دوقلوهای یکسان تقریبا همیشه برای دیابت غیر وابسته به انسولین هماهنگ اند، یعنی اینکه هر دو دیابتی هستند.

دیابت پنهانی یا واسطه ای

این حالت مربوط به وضعیتی است که در اثر میزان گلوکز پلاسمای خون در حالت ناشتا تا اندازه ای از میزان طبیعی بیشتر می گردد، در این افراد میزان قند خون در حد وسط بین افراد دیابتی و افراد سالم می باشد، این وضعیت غیرعادی را دیابت پنهانی می نامند.

دیابت حاملگی

این نوع دیابت منحصرا در خانم هایی که در دوران حاملگی هستند، پدیدار می گردد و طبقه بندی بیماری در آن ها بعد از وضع حمل و در زمانیکه این افراد دیگر حامله نیستند مشخص خواهد شد.
حاملگی خود بالقوه دیابتوژنیک است یعنی اختلال در تست تحمل گلوکز (OGTT – orall glucostoleronce Test) وجود دارد ولی قند خون ناشتا طبیعی است. در این افراد مهمترین نکته جلوگیری از جنین بزرگ است و دیگر اینکه احتمال دیابت در این نوع افراد در آینده در حدود ۶۰ درصد است، و در مراقبت حاملگی بیماران دیابتی در حدود ۳۰ تا ۳۵ کیلوکالری به ازای هر کیلوگرم وزن بدن کالری نیاز است. در حدود ۵۰ درصد قند خون، ۳۰ درصد چربی و ۲۰ درصد پروتئین در مواد غذائی مصرفی باید باشد. در خیلی از ممالک بیماران دیابتی را از هفته ۳۴ تا هنگام زایمان بستری می کنند. ولی قبل از آن با کنترل های مکرر قند حتی توسط خود بیمار و تزریق انسولین با پمپ، قند را کنترل می کنند. در هفته ۱۶ الی ۱۸ حاملگی برای تشخیص آنومالی جنین، سونوگرافی (Sonography) انجام می گیرد.

دیابت ناشی از بیماری ها و بعضی شرایط

خصوصیات این نوع دیابت شامل انواع مختلف از قبیل دیابت حاصل از داروها و مواد شیمیائی و دیابت های ثانویه در اثر بیماری لوزوالمعده و غدد ایجاد می شود.

دیابت نامتعادل (شکننده)

خصوصیات این نوع بیماری دیابت کاملا متفاوت است. این بیماری اگرچه بیشتر در اوایل زندگی ایجاد می شود ولی هرگز نباید آن را هم ردیف و مشابه دیابت جوانان تصور نمود.
همچنین آن گروه از بیماران مبتلا به دیابت که نسبت به مصرف انسولین حساسیت دارند و یا آنهایی که مساعد شدت یافتن بیماری قند هستند الزاما ممکن است، دیابت نامتعادل یا شکننده نداشته باشند. این گروه از بیماران ممکن است، از نداشتن قانون و قاعده مناسبی که مشابه به سایر بیماران دیابتی باشد در رنج باشند، در حقیقت میزان قند در خود افرادی که مبتلا به دیابت نامتعادل هستند بی نهایت تغییر نشان می دهد، بدین معنی که مقدار قند خون این افراد با سرعت بدون امکان پیش بینی و بدون قاعده و نظم، بالا و پایین می رود. در این نوع دیابت متابولیسم مواد کربوهیدراته بی نهایت ناپایدار و نامتعادل است.

 

منابع

نوشته انواع دیابت اولین بار در من و دیابت پدیدار شد.

]]>
http://manodiabet.ir/%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b9-%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%aa/feed/ 0